سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
سلامت

شیوع جهانی یک عارضه دردناک تا ۲۰۵۰

شیوع جهانی یک عارضه دردناک تا ۲۰۵۰
داده‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تعداد موارد ابتلا به کمردرد در جهان رو به افزایش است.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، یافته‌های یک مدل‌سازی جدید نشان می‌دهد که تا سال 2050 میلادی 843 میلیون نفر عمدتاً به دلیل دو فاکتور «افزایش جمعیت» و «پیری جمعیت»، تحت تأثیر این عارضه مزمن و دردناک قرار خواهند گرفت.

همچنین فقدان یک رویکرد ثابت در درمان کمردرد و گزینه‌های درمانی محدود، متخصصان را نگران کرده است که این امر طی سال‌های آتی منجر به یک بحران مراقبت‌های بهداشتی در جهان شود.

کمردرد، علت اصلی‌ ناتوانی در جهان است

 گزارش‌ها حاکیست که تنها در استرالیا تا سال 2050 میلادی نزدیک به 50 درصد افزایش در موارد ابتلا به کمردرد وجود خواهد داشت. همچنین بیشترین افزایش در موارد ابتلا به کمردرد هم مربوط به آسیا و آفریقا خواهد بود.

این یافته ها در نشریه تخصصی The Lancet Rheumatology منتشر شده است.

یکی از متخصصان این مطالعه در این باره گفت: تحلیل ما تصویری از افزایش موارد ابتلا به کمردرد در سطح جهانی را ترسیم کرده که فشار زیادی بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی‌مان وارد می‌کند. ما باید یک رویکرد ثابت برای مدیریت این عارضه ایجاد کنیم که مبتنی بر تحقیقات مشخص شده باشد.

بر اساس داده‌های این مطالعه از سال 2017 میلادی تعداد موارد ابتلا به کمردرد در جهان به بیش از نیم میلیارد نفر رسیده است.

در سال 2020 میلادی نیز تقریباً 619 میلیون مورد ابتلا به کمردرد وجود داشته است.

به گفته متخصصان، همچنین حداقل یک سوم از بار ناتوانی مرتبط با کمردرد به عوامل شغلی، سیگار کشیدن و اضافه وزن نسبت داده می شود.

یک تصور غلط رایج این است که کمردرد عارضه‌ای است که بیشتر بزرگسالان در سن کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال متخصصان می‌گویند مطالعه جدید تایید کرده است که کمردرد در افراد مسن و سالمندان شایع‌تر است. همچنین موارد ابتلا به کمردرد در زنان بیشتر از مردان بوده است.

این مطالعه داده‌هایی را از سال 1990 تا 2020 میلادی از بیش از 204 کشور و منطقه تجزیه و تحلیل کرد تا چشم انداز موارد ابتلا به کمردرد را در طول زمان ترسیم کند.

سیستم‌های بهداشتی باید به این بار عظیم و فزاینده ناشی از افزایش موارد ابتلا به کمردرد که مردم را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد، پاسخ دهند. برای جلوگیری از ابتلا به کمردرد و اطمینان از دسترسی به موقع به مراقبت‌های بهداشتی، باید اقدامات بیشتری انجام شود.

بر همین اساس، درک و شناسایی عوامل خطرزای موثر در بروز کمردرد و کنترل میزان قرار گرفتن در معرض این عوامل می‌تواند اولین گام مهم در پیشگیری از این عارضه باشد.


نظرات شما
آخرین اخبار