جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳
بورس

تا هفته‌ای ۸۰۰ هزار تومان سود کسب کنید + معرفی یک نماد بسیار کم ریسک

تا هفته‌ای ۸۰۰ هزار تومان سود کسب کنید + معرفی یک نماد بسیار کم ریسک
بورس تهران روزهای سیاهی را طی می‌کند! موید این گزاره را می‌توان در حرکت شاخص کل جست‌وجو کرد؛ جایی که در ۲۷ روز معاملاتی گذشته، تنها ۵ روز کندل مثبت به ثبت رسانده‌ و ارزش معاملات نیز به قدری پایین است که تنها یک خبر یا یک معجزه می‌تواند شرایط را عوض کند. اما در این بین چه اقداماتی می‌توان انجام داد که تا حدی التیام‌بخش سبد خونین سهامداران باشد؟
  بزرگنمايي:

پایگاه خبری شاخص بازار: به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، علیرغم افت تقریبا 11 درصدی شاخص کل و شاخص هم‌وزن، اما بازهم سبد سهامداران افتی بالاتر از عدد مذکور را مخابره می‌کند. فاصله دلار نیما با نرخ آزاد، نرخ اخزای 36 تا 38 درصدی، اصلاح دستورالعمل خوراک نفت، 3 ساله شدن تجدید ارزیابی دارایی و شاید حتی تحدید دامنه نوسان عواملی هستند که بازار را به قهقرا کشاندند. حال با توجه به روزهای کم‌نوسان بازار سهام و سود روزشمار صندوق‌های درآمد ثابت بررسی می‌کنیم که با فرض تخصیص 100 میلیون تومان به این صندوق‌ها، چه مقدار سود عاید سهامداران می‌شود. بازه انتخابی 1 هفته کاری است و حتی کارمزد معاملات این صندوق‌ها (0.0375 درصد) در محاسبات گنجانده شده است!

ذکر این نکته نیز ضروری است که 141 صندوق درآمد ثابت از بین 453 صندوق موجود در بازار فعال هستند که ارزش آن‌ها بیش از 560 همت و نزدیک 60 درصد کل ارزش صندوق‌ها است. پس انتخاب صندوق‌های درآمد ثابت نیز کار سختی به نظر می‎‌رسد که با توجه به حداقل ارزش معاملاتی که نشان از نقدشوندگی آن‌ها دارند، در تحلیل ما جای گرفتند!

تا هفته‌ای 800 هزار تومان سود کسب کنید + معرفی یک نماد بسیار کم ریسک

اعداد به دست آمده در تصویر فوق، با فرض تکرار سود 10 روز گذشته صندوق‌های درآمد ثابت است. همانطور که مشخص است بالاترین بازدهی با احتساب سود مرکب در اختیار صندوق کیان با بازدهی حدودا 0.9 درصدی آن هم برای یک هفته است. صندوق «فیروزا» نیز با بازدهی 0.73 درصدی در یک هفته، در آخر لیست جای گرفته است.

به جز فرصت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نماد «شستا» نیز می‌تواند یک گزینه بسیار کم ریسک این روزهای بازار سرمایه تلقی شود. چرا که هم این نماد بدون شک یکی از بزرگترین هلدینگ‌های کشور بوده و با توجه به ارزش مارکت آن، قیمت 100 تومانی هر سهم نوعی شوخی به حساب می‌آید. از سوی دیگر p/e سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به عددی کمتر از 5 رسیده است و در آخر با توجه به سابقه نماد، حمایت روانی و استاتیک 100 تومان، حمایت بسیار قدرتمندی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است هر زمان که قیمت سهم به این حمایت واکنش نشان داده، بازدهی حداقل 20 درصدی را، هر چند با زور، نصیب سهامداران خود کرده است!


نظرات شما
آخرین اخبار