سه شنبه ۵ تير ۱۴۰۳
راه و مسکن

بازار مسکن گیج است/ هزینه ساخت مسکن ملی متری ۱۰ میلیون تومان

بازار مسکن گیج است/ هزینه ساخت مسکن ملی متری ۱۰ میلیون تومان
صیادی، مدیر عامل شهر جدید پرند با تاکید بر اینکه بازار مسکن این روزها گیج است و رکود حاکم بر بازار مسکن کشور تاثیر بسزایی در خرید و فروش مسکن در شهر جدید پرند گذاشته است گفت: هزینه ساخت مسکن ملی متری ۱۰ میلیون تومان است.
  بزرگنمايي:

پایگاه خبری شاخص بازار، به گزارش خبرنگار «اقتصاد آنلاین»؛ آرش صیادی امروز در جمع خبرنگاران بازدید کننده از شهر جدید پرند با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم تا کنون 11هزار و 200 واحد مسکونی تحویل متقاضیان شده است و در برنامه است که چهار هزار واحد مسکونی حداکثر تا دو ماه آینده، و پنج هزار واحد مسکونی دیگر تا پایان سال تحویل متقاضیان شود گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ساخت 33 هزار و 500 واحد نهضت ملی مسکن در پرند آغاز شده که از این تعداد تاکنون 11 هزار و 200 واحد مسکونی به متقاضیان تحویل شده است.
آورده متقاضیان مسکن ملی بین 650 تا 700 میلیون تومان است

مدیر عامل شهر جدید پرند در پاسخ به این پرسش خبرنگار «اقتصاد آنلاین» مبنی بر این که هزینه تمام شده واحدهای مسکن ملی چقدر است؟ ادامه داد: متوسط ساخت مسکن ملی متری 10 میلیون تومان است. اما در مورد جزئیات واگذاری واحدهای مسکن ملی باید گفت که برخی از واحدهای مسکونی که اتفاقا در آستانه تحویل قرار دارند، آورده متقاضیان بین 650 تا 700 میلیون تومان است و با آورده نقدی متقاضیان و 550 میلیون تومان تسهیلات هزینه تمام شده واحدهای آماده بهره‌برداری در مجموع حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان می‌شود.

صیادی در ادامه گفت: وزارت راه و شهرسازی در خصوص هزینه ساخت مسکن ملی تلاش کرده است که قیمت را در کل کشور مدیریت کند و قیمت یکسانی داشته باشد. اما واقعیت این است که تورم با این قیمت همخوانی ندارد و یکسان نیست. تلاش دولت و وزارت راه و شهرسازی این است که با حداقل قیمت ممکن این اقدام و ساخت مسکن انجام شود. زمین از قیمت مسکن حذف شد به همین خاطر در اراضی دولتی احداث می شود و در حوزه خدمات مهندسی، مدیریت پروژه و پروانه ساخت قرار شده است که با حداقل ممکن کار انجام شود.

بازار مسکن گیج است و رکود حاکم بر بازار مسکن در تهران باعث شده تا بازار مسکن پرند هم در رکود فرو برود

او در پاسخ به این پرسش خبرنگار «اقتصاد آنلاین» که پرسید آیا رکود خرید و فروش مسکن به شهر جدید پرند نیز سرایت کرده است؟ چرا که قیمت ها در این شهر نسبت به سایر شهرها ارزان تر است پس باید تا حدودی شاهد رونق خرید و فروش و وجود قدرت خرید بالا در این منطقه باشیم؟ گفت: بازار مسکن فعلا گیج است. اما رکود حاکم بر بازار مسکن در شهرهای بزرگ و تهران باعث شده تا بازار مسکن هم در رکود فرو برود.

هزینه تمام شده مسکن ملی متری 10 میلیون تومان است

وی افزود: اما با قراردادهایی که بسته شده است که قراردادها تعدیل دارند و اصرار می کنیم به متقاضیان مسکن ملی که اقساط را پرداخت کنند. اولین پروژه مسکن ملی که در تیر ماه 1401 بود و الان بخشی از این پروژه آماده تحویل است تقریبا عدد فیکسی نیست و با تلورانس 5 درصد حدود متری 10 میلیون تومان هزینه تمام شده آن است.

صیادی یادآوری کرد: مسکن ملی بر عکس پروژه های مسکن مهر که قیمت های ثابتی داشتند تعدیل برای آنها در نظر گرفته شده است هر چقدر که پروژه طولانی تر شود قیمت تمام شده افزایش می یابد و برای همین است که تلاش می کنیم سازنده ها به موقع بسازند اما شرط آن این است که مردم و متقاضیان مسکن ملی به موقع اقساط خود را پرداخت کنند تا فرایند تحویل و اتمام پروژه طولانی نشود.

صیادی گفت: هم‌اکنون 4 هزار واحد نهضت ملی مسکن آماده بهره‌برداری به شرط تامین خدمات توسط دستگاه‌های خدمات‌رسان است که 1700 واحد از آن نهضت ملی مسکن و مابقی مشارکتی است و 700 واحد باقی مانده مسکن مهر است که طی ماه‌های آتی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تاکید کرد: طبق قانون جهش تولید مسکن متقاضی باید تنها حق انشعاب را پرداخت کند و تاخیر در تحویل این واحدها به دلیل عدم تامین منابع مالی از سوی وزارت نفت و وزارت نیرو است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند با بیان اینکه رشد جمعیت در شهر جدید پرند رو به افزایش است، گفت: جمعیت پرند از 350 هزار نفر رد شده است و جمعیت 37هزار نفری دانش آموز داریم و این آمارها نشان می‌دهد جمعیت پرند به 400 هزار نفر نزدیک است.

صیادی افزود: در سال گذشته و امسال 7 مدرسه و 1403 تحویل آموزش و پرورش داده و می‌دهیم و سه مدرسه در دست ساخت داریم.

صیادی بیان کرد: بیمارستان دولتی در شهر جدید پرند وجود نداشت که بعد از پیگیری‌های صورت گرفته مجوز ساخت بیمارستان اخذ شد و بناست تا ابتدای خرداد ماه، بیمارستان دولتی که به صورت مشارکتی ساخته می‌شود، کلنگ سازی شود.

مدیرعامل شرکت عمران پرند با بیان اینکه محدودیت جدی در بحث زمین در پرند وجود دارد گفت: برای 50 هزار متقاضی هنوز زمین تامین نشده است و با توجه به محدودیت تامین زمین، با ایجاد شهرک در صدد جبران کمبودها هستیم. تلاش دولت آن است که ساخت مسکن با کمترین هزینه‌ها صورت گیرد به طوری که قیمت زمین را به حداقل ممکن رسانده‌ایم.

مدیرعامل شرکت عمران پرند درباره الحاق اراضی به محدوده شهر پرند برای ساخت نهضت ملی مسکن توضیح داد: تاکنون بیش از 440 هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن به محدوده شهر پرند الحاق شد. همچنین برای ساخت شهرک اعتمادیه به میزان 320 هکتار زمین با ظرفیت 10 هزار واحد مسکونی تامین شده است که کار آماده سازی این شهرک به زودی آغاز می‌شود.

وی در خصوص ساماندهی مشاوران املاک گفت: در پرند طی 3 نوبت به شکل میدانی کار ساماندهی مشاوران املاک انجام شد که در طی این بازدیدها 138 بنگاه غیرمجاز شناسایی و تذکرات لازم به آنها داده شد که برخی از آنها رفع نقص کرده و برخی پلمب شدند.

مدیرعامل شرکت عمران پرند همچنین در خصوص خانه‌های خالی در پرند گفت: 13هزار واحد خالی از سکنه در پرند شناسایی شد که 10 هزار واحد به سازمان امور مالیاتی معرفی شدند.

وی همچنین با اشاره به سوداگری برخی مشاوران املاک در بازار مسکن پرند، تصریح کرد: تعدادی از مشاوران املاک در پرند داریم که متخلف هستند. با همراهی دستگاهای ذی ربط طی چند مورد با مشاوران املاک متخلف برخورد شد. بر این اساس حدود 138 بنگاه غیرمجاز شناسایی و برخی از آنها پلمب شدند. در مجموع نظارت بر مشاوران املاک به عنوان برنامه ویژه وزارت راه و شهرسازی در دست پیگیری است.

صیادی از ساخت بیمارستان 220 تختخوابی پرند خبر داد و گفت: در شهر جدید پرند بیمارستان دولتی نداریم اما تلاش ما این است که 50 درصد از هزینه احداث بیمارستان را شرکت عمران پرند تامین کند. امیدواریم اواخر خرداد یا اوایل تیرماه امسال شاهد کلنگ زنی بیمارستان 220 تختخوابی پرند باشیم.

مدیر عامل شهر جدید پرند در خصوص تخلف صورت گرفته در شرکت عمران پرند، گفت: در گذشته مسائلی در پرند بود که با دستور مقام قضایی پیگیری هایی صورت گرفت. در این رابطه نیز افرادی بازداشت شده اند.

مدیرعامل شرکت عمران شهر پرند در پاسخ به این پرسش که از بازداشت مدیران سابق شهر جدید پرند چه خبر؟ تاکید کرد: با توجه به اینکه کیفرخواست صادر نشده از جزییات این تخلف اطلاع نداریم.

دیرعامل شرکت عمران پرند همچنین، گفت: ریل باس یک معارض در محدوده اسلامشهر دارد، در توافقی که در گذشته با راه آهن جمهوری اسلامی ایران داشتیم قرار شد در دو خطه کردن کردن ریل باس شرکت عمران کمک کند.


نظرات شما
آخرین اخبار