شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲
اقتصاد کلان

بررسی گزارش تحقق احکام تکلیفی منتخب بودجه ۱۴۰۲

منظور: در ۳ ماه گذشته شاهد آرامش و ثبات قیمت‌ها هستیم

منظور: در ۳ ماه گذشته شاهد آرامش و ثبات قیمت‌ها هستیم
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: منابع بودجه‌ای حاصل شده در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۵۳ درصد رشد داشته است.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، داوود منظور در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص تحقق احکام تکلیفی منتخب قانون بودجه سال 1402 کل کشور بیان کرد: تحقق شعار سال، کنترل تورم و رشد تولید سه مولفه مهم بوده که ما تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم در این سه محور قانون بودجه را اجرایی کنیم. از کمیسیون برنامه و بودجه که نکات کلیدی را در این گزارش ارائه کردند و تعامل سازنده‌ای را با سازمان برنامه و بودجه دارند تشکر می‌کنم.

وی در ادامه اظهار کرد: معمولا در چهار ماهه اول سال منابع بودجه‌ای ما به طور کامل تحقق پیدا نمی‌کند. در دو سه ماه اول وصول مالیات‌ها پایین‌تر بوده و در خصوص سایر درآمدها نیز تا آیین‌نامه اجرایی نوشته و ابلاغ شود و بستر لازم برای اجرای قانون مهیا گردد مقداری زمان می‌برد. علی‌رغم این شرایط ما در چهار ماهه اول امسال عملکرد شایسته‌ای داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه تصریح کرد: در مجموع در کل سال ما باید 2082 همت درآمد وصول کنیم که در چهار ماهه اول باید 707 همت وصول شود. آنچه که اکنون در چهار ماهه اول سال وصول شده است 448 همت است یعنی منابع تحقق یافته ما 63.5 درصد است و نسبت به کل آنچه که در چهار ماهه باید محقق می‌شد این میزان تحقق یافته است. ما شاهد رشد 53 درصدی تحقق منابع در چهار ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته هستیم.

منظور تاکید کرد: درست است که ما 63.5 درصد تحقق بودجه داشته‌ایم اما نسبت به سال گذشته 52.6 درصد افزایش وصول منابع در همین چهارماهه داشتیم.

وی در ادامه اظهار کرد: سال گذشته در چهار ماه ابتدایی سال خلق منابع ما بالغ بر 294 همت بود که با رشد 53 درصدی در سال 1402 مواجه هستیم. در همین ارتباط باید گفت منابع درآمدی ما سه قسمت درآمدهای مالیاتی و گمرکی، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و واگذاری دارایی‌های مالی است که در بخش درآمدها در چهار ماه ابتدای سال، درآمد این بخش 84.8 درصد تحقق داشته، این در شرایطی است که در طی سه سال گذشته رشد سالیانه درآمد مالیاتی 55 و 58 درصد بوده که امسال در قانون بودجه رشد درآمد مالیاتی 55 درصد پیش‌بینی شده بود بنابراین عملکرد نظام مالیاتی منطبق بر پیش‌بینی‌ها و فراتر از آن بوده است.

وی در ادامه اظهار کرد: میزان مالیات وصولی و سایر درآمدهای کشور در چهار ماه ابتدای سال رشد 57 درصدی به نسبت سال گذشته داشته است اما در خصوص واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای که عمده آن درآمد نفتی است، طبق قانون بودجه باید در چهار ماه نخست سال درآمد نفتی ما بالغ بر 248 هزار همت می‌بود و آنچه که تحقق پیدا کرده است 105 همت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه خاطرنشان کرد: در بحث درآمد نفتی رشد 42 درصد داشته‌ایم که به نسبت سال گذشته 57 درصد رشد درآمد نفتی تحقق یافته است. یکی از نکات فروش نفت بر اساس آنچه که در قانون پیش‌بینی شده است این بود که روزانه 1.4 میلیون بشکه نفت به فروش برسد که این فروش انجام می‌شود اما به دلیل شرایط تحریم تحقق درآمدها زمانبر است و تا درآمد فروش در اختیار ما قرار بگیرد مسیری باید طی شود، با این حال صادرات نفت و میعانات گازی بیش از 1.4 میلیون بشکه در روز انجام می‌شود.

وی افزود: سیاست این بود که امسال واگذاری دارایی‌های مالی، یعنی انتشار اوراق تنها برای طرح‌های تملک نیمه‌تمام و طرح‌هایی که امسال و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، انجام گیرد بنابراین حتی یک ریال برای امور اجرایی از اوراق هزینه نکرده‌ایم، در ماه‌های گذشته 20 هزار میلیارد اوراق برای طرح‌های تملک اختصاص داده‌ایم. در کنار اجرای قانون بودجه سیاست‌هایی برای تحقق شعار سال دنبال می‌شود. امسال توانسته‌ایم از رشد نقدینگی و رشد پایه پولی جلوگیری کنیم. در حال حاضر رشد نقدینگی در حال کاهش است و رشد پایه پولی تحت کنترل قرار گرفته است، در 3 ماه گذشته شاهد آرامش و ثبات قیمت‌ها هستیم. این به معنای کنترل تورم است.

منظور در ادامه با اشاره به اینکه از تنخواه‌گردان خزانه استفاده نکرده‌ایم، خاطرنشان کرد: همچنین برای هزینه‌های جاری اوراق مشارکت منتشر نشده است و پایه پولی را صرف هزینه‌های جاری دولت نکرده‌ایم. در عین حال در پرداخت‌های هزینه‌ای رشد 53 درصدی داشته‌ایم و در بخش حقوق کارکنان دولت و سایر هزینه‌های مالی با رشد 54 درصدی مواجه بودیم. در زمینه صندوق بازنشستگان باید گفت به نسبت سال گذشته رشد 48 درصدی اتفاق افتاده است. ماهانه سود و اصل اوراقی که در دولت گذشته منتشر شده بود، پرداخت می‌کنیم. در این زمینه 20 هزار میلیارد تومان بازپرداخت اصل و سود اوراق دولت قبل را داشته‌ایم که بازپرداخت‌ها، از درآمدهای امسال بوده است. همچنین از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم و باید گفت انضباط بودجه به طور کامل در حال انجام است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه بیان کرد: 60 هزار میلیارد تومان از واگذاری تملک دارایی‌های سال گذشته دستگاه‌های اجرایی در حساب‌ها موجود است چرا که طبق قانون تا شهریورماه می‌توان از این درآمدها استفاده کرد، از این رو به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده‌ایم با فوریت این منابع را برای تکمیل طرح‌های عمرانی هزینه کند. نمایندگان شاهد هستند که طرح‌های مهمی همزمان با سفر استانی رئیس جمهور در حال اجرا است و افتتاح طرح‌های مهم با سرعت بالا انجام می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تمام مسیرهای اربعین تا قبل از این فریضه دینی تکمیل خواهد شد، بیان کرد: تخصیص اعتبارات وزارت راه و شهرسازی، نیرو، آب و آبرسانی و طرح‌های ریلی با اولویت انجام می‌شود. دولت تکمیل طرح‌های حوزه انتخابیه‌ نمایندگان را در دستور کار دارد و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تا پایان سال 1500 طرح‌ و پروژه‌ افتتاح شود. در نهایت باید گفت درآمد واگذاری تملک‌ دارایی‌ 26 همت تخصیص یافته که رشد دو برابری داشته است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد تبصره (16)  لایحه بودجه، بیان کرد: در موضوع تسهیلات در بخش ازدواج 62 همت و 307 هزار فقره تسهیلات ازدواج داده شد، در بخش فرزندآوری 17 همت و 273 هزار فقره تسهیلات ارائه شد، در تبصره (18) در موضوع کسب و کار برای اولین بار در چهار ماهه اول سال هم آیین‌نامه ابلاغ شد و هم سازمان برنامه و بودجه 1500 میلیارد تومان اختصاص داد که با 3 برابر منابع بانک‌ها تلفیق و 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال از محل منابع امسال داده شد. بخش زیادی از منابع سال گذشته در موضوع تسهیل کسب و کار باقی مانده است که چون آیین‌نامه آن به موقع آماده نشده بود، منابع آن امسال تخصیص پیدا می‌کند.

وی افزود: موضوع مسکن مورد توجه ویژه دولت و رئیس جمهور است. جلسات شورای عالی مسکن هر ماه برنامه‌ریزی شده با ریاست رئیس جمهور برگزار می‌شود و برنامه زمان‌بندی شده برای احداث یک میلیون مسکن در بخش حمایتی، روستایی و بافت فرسوده با سرعت انجام می‌شود. برای اولین بار در سه ماهه اول سال 80 مورد موافقتنامه مبادلاتی داشته‌ایم و 40 مورد دیگر در حال آماده شدن است، این در حالی است که سال گذشته مبادلات از اول آبان شروع می‌شد اما امسال با امضای الکترونیک از ابتدای اردیبهشت ماه این موافقتنامه‌ها امضا شد. همچنین بخش اصلی آیین‌نامه و دستورالعمل‌های قانون بودجه که 73 مورد بود، آماده و ابلاغ شد و تعداد دیگر در نوبت ابلاغ قرار دارند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه خاطرنشان کرد: تبصره (14) بن‌بست است. این تبصره ناتراز بسته شده است. شما برای پرداخت گندم 60 همت پیش‌بینی کرده‌اید اما باید 140 همت تأمین شود، از این رو چرا اعتراض می‌کنید، دولت مجبور است بودجه ناتراز را اجرا کند، ما به دنبال اصلاح بودیم اما شما دوفوریت لایحه اصلاح بودجه را رد کردید و وقتی اصلاحیه انجام نشود، پرداخت پول گندمکاران ممکن نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نصف بودجه تبصره (14) از صادرات فرآورده نفتی تأمین می‌شود، بیان کرد: این در حالی است که به دلیل مصرف بالای بنزین، صادرات در این بخش ممکن نیست. در خصوص تأمین دارو باید گفت دولت 14 همت نقدینگی را در نظر گرفته است و بدهی بیمه‌ها را پرداخت کرد، از 180 مورد داروی کمیاب در بازار به 40 مورد رسیده‌ایم و ثبات بازار دارو را در حال کنترل و نظارت داریم. تمام رویکرد دولت این است که آنچه که در قانون بودجه پیش‌بینی شده، انجام شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه بیان کرد: یارانه نقدی در موعد مقرر پرداخت می‌شود. افراد تحت پوشش سازمان‌های حمایتی مورد توجه دولت قرار دارند و افزایش 40 درصدی مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد را دنبال می‌کنیم که 20درصد آن انجام شده و 20 درصد دیگر باید از منابع LPG صورت گیرد که منتظر تأمین آن از سوی وزارت نفت هستیم، بنابراین عقب‌افتادگی مستمری‌ها را جبران می‌کنیم و بایت این تأخیر عذرخواه هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در قانون بودجه قیمت قیر 7000 تومان در نظر گرفته‌ شده است، بیان کرد:  این در حالی است که در بورس، قیر 15 هزار تومان قیمت خورده است. بنابراین پالایشگاه‌ها با این قیمت قیر را تحویل نمی‌دهند و یک کیلو قیر نیز به پروژه‌ها در حوزه‌های انتخابیه شما به دلیل عدم پیش‌بینی مابه‌التفاوت قیمت داده نمی‌شود. مجلس همراهی کند و چند اصلاحیه در بودجه انجام شود تا قیر توزیع و کسری بودجه برای پرداخت بدهی به گندمکاران تأمین شود.

منظور افزود: اگر کل لایحه دوفوریتی دولت را برای اصلاح قانون بودجه نمی‌پسندید، 3 یا 4 بند مهم را که مورد توافق مجلس است قبول کنید تا با اصلاحیه دوفوریتی بتوانیم خواسته‌های نمایندگان را تأمین کنیم. دولت درصدد جلب رضایت مردم و افزایش شرایط معیشتی مردم است. ارائه کالابرگ مورد استقبال قرار گرفت، اقلام اساسی برای 3 دهک پایین با قیمت دی ماه تأمین می‌شود و تا آخر سال این موضوع اجرایی خواهد بود.


نظرات شما
آگهی ها
بانک ملی ایران
بنر شاخص بازار 3

آخرین اخبار