شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
ورزشی

گزارش ویژه| اختلاف در فدراسیون‌ فوتبال برای حذف یا تأیید پرسپولیس و استقلال/ وضعیت خوب ۵ تیم برای کسب مجوز حرفه‌ای

گزارش ویژه| اختلاف در فدراسیون‌ فوتبال برای حذف یا تأیید پرسپولیس و استقلال/ وضعیت خوب ۵ تیم برای کسب مجوز حرفه‌ای
اعطای مجوز حرفه‌ای به دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به محل اختلاف بین مسئولان تصمیم‌گیر در فدراسیون فوتبال تبدیل شده است.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال روز گذشته در برنامه «ورزشگاه» درباره بحث حذف تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا گفت: «کمیته صدور مجوز حرفه‌ای به‌اشتباه باشگاهی را تأیید کرده بود که با محرومیت روبه‌رو شد که با رایزنی محرومیت را برداشتیم اما اگر خدای‌ناکرده دوباره تخلفی صورت بگیرد، مجموعه‌ فدراسیون شامل فوتسال، فوتبال ساحلی و... سه سال محروم می‌شوند».

 این اظهارنظر کافی بود تا صحبت‌های زیادی درباره وضعیت پرسپولیس و استقلال مطرح شود. باشگاه‌ها تا 10 فروردین فرصت داشتند مدارک موردنیاز شامل وضعیت پرسنلی باشگاه، چارت اداری، مالیات، تعیین تکلیف بدهی‌های خارجی و داخلی، معرفی ورزشگاه، مالکیت و... را بارگذاری کنند. باشگاه استقلال با توجه به اینکه در زمان موعد نتوانسته بود بدهی آندره‌آ استراماچونی و دیگر بدهی‌هایش را بدهد در کانون توجه قرار گرفت و صحبت از حذف این تیم از آسیا به میان آمد، با این حال حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان بارها در اظهاراتش عنوان کرد که استقلال هنوز از آسیا حذف نشده است.

فوتبال , تیم فوتبال استقلال , تیم فوتبال پرسپولیس ,

صحبت‌های ضدونقیض مسئولان ورزش و فوتبال کشور درباره استقلال صرفاً در رابطه با تعیین تکلیف بدهی‌ها بود اما موضوع اصلی برای باشگاه‌های ایرانی به‌خصوص استقلال و پرسپولیس، مالکیت مشترک است. دپارتمان صدور مجوز حرفه‌ای در دوره قبلی به‌دلیل دقت نکردن به آیین‌نامه صدور مجوز از کنفدراسیون فوتبال آسیا برای مدارک این دو باشگاه با محرومیت روبه‌رو شد ولی با رایزنی مهدی تاج این محرومیت برداشته شد.

امروز (شنبه) کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای درباره موضوع مالکیت مشترک تشکیل جلسه داد اما نتیجه‌ای در پی نداشت، برخی از اعضا اعتقاد دارند طبق آیین‌نامه‌ای که هر سال از سوی AFC به فدراسیون فوتبال داده می‌شود، مالکیت مشترک باید سه ماه قبل از آخرین روز بارگذاری مدارک مشخص می‌شد اما برخی دیگر اعلام می‌کنند این سه ماه پس از پایان بارگذاری است و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

آیین‌نامه‌‌ای که در زیر مشاهده می‌کنید اما اشاره می‌کند موضوع مالکیت باید سه ماه قبل از آخرین روز بارگذاری مدارک تعیین تکلیف می‌شد، در یک بند آمده است: این اظهارنامه باید ظرف حداکثر سه ماه پیش از مهلت ارائه آن به واحد صادرکننده مجوز، توسط مرجع ذی‌صلاح اجرا شود.

فوتبال , تیم فوتبال استقلال , تیم فوتبال پرسپولیس ,

در صورتی که هیئت صدور مجوز حرفه‌ای یک‌بار به‌درستی و طبق آیین‌نامه ابلاغی نظر ندهند و اشتباه کنند به‌گفته مهدی تاج؛ فدراسیون فوتبال با محرومیت سه‌ساله روبه‌رو می‌شود و جریمه نقدی آن نیز بیش از 300 هزار دلار قبلی خواهد بود، به همین دلیل، بین اعضای کمیته بدوی اختلاف نظر به‌وجود آمده است که آیا مدارک پرسپولیس و استقلال تأیید شود یا خیر.

برخی از اعضا پیشنهاد کرده‌اند شک و تردیدها کنار گذاشته و برای AFC توضیح داده شود که پرسپولیس و استقلال در فرایند واگذاری هستند و این موضوع ممکن است زمان‌بر باشد. اعتقاد آنها بر این است که وقتی وزارت ورزش مجمع پرسپولیس و استقلال را چندی پیش در یک روز برگزار کرد و در زمان حاضر در «سایت کدال» این دو مجمع به‌صورت‌ مشترک بارگذاری شده است و دیده می‌شود قطعاً AFC می‌داند که مالکیت مشترک این دو باشگاه با وزارت ورزش است و بحث واگذاری آنها به وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت ورزش هنوز نهایی نشده است.

برخی دیگر اما، بر این عقیده هستند که بهتر است بحث خروج از مالکیت مشترک تأیید شود و با توجه به اینکه تعیین تکلیف سه ماه پس از آخرین روز بارگذاری است، روند کارها به‌سرعت پیش برود، به‌اعتقاد آنها می‌توان این موضوع را به اطلاع AFC رساند و این دو تیم را حذف نکرد.

فردا (یکشنبه) اعضای کمیته بدوی باید به تیم‌ها برای تأیید یا عدم‌تأیید مدارک‌شان رأی بدهند. طبق پیگیری‌ها، غیر از پرسپولیس و استقلال که تکلیف‌شان هنوز مشخص نیست، تنها تیم‌هایی که وضعیت و شانس نسبتاً خوبی برای گرفتن مجوز حرفه‌ای دارند، سپاهان اصفهان، فولاد خوزستان، که سال قبل هم مجوز گرفتند، گل‌گهر سیرجان، تراکتور تبریز و نساجی قائم‌شهر هستند و گفته می‌شود مدارک‌شان تأیید شده است. مهم‌ترین بحث این اعضا در زمان حاضر، رأی به حضور یا عدم‌حضور پرسپولیس و استقلال است.

باشگاه استقلال در بحث بارگذاری مدارک برای تعیین تکلیف بدهی‌ها، در نامه‌ای به AFC اعلام کرده که بدهی‌هایش را پرداخت کرده اما به‌دلیل تحریم‌ها نتوانسته است در زمان موعد موفق به پرداخت شود. باشگاه استقلال از طریق وکیل استراماچونی، موضوع را به AFC اعلام کرد، باشگاه شباب الاهلی نیز با درخواست استقلال موافقت کرده است و پادوانی نیز به‌دلیل تحریم‌های صورت‌گرفته علیه ایران نتوانسته است پولش را بگیرد، احمد موسوی، مدافع ـ هافبک پیشین استقلال نیز در حال رایزنی برای گرفتن مطالباتش است. مسئولان استقلال درصدد هستند از مهدی تاج، رئیس فدراسیون بخواهند با رایزنی این موضوع را حل کند، چرا که طبق گفته کمیته بدوی، بارگذاری مدارک استقلال بهتر از برخی باشگاه‌های دیگر است.

فوتبال , تیم فوتبال استقلال , تیم فوتبال پرسپولیس ,

همه این موارد بحث‌هایی است که در رابطه با استقلال می‌شود و باید دید هیئت بدوی و در ادامه در صورت تأیید کمیته استیناف، کنفدراسیون فوتبال آسیا مستندات استقلال را غیر از بحث مالکیت مشترک می‌پذیرد یا خیر.

به گزارش تسنیم پس از بررسی نهایی باشگاه‌ها که عصر فردا انجام می‌شود، هر باشگاهی یک هفته فرصت دارد به کمیته استیناف اعتراض کند، در نهایت در تاریخ 10 خردادماه مدارک تأیید هر باشگاهی به AFC ارسال خواهد شد.نظرات شما
آخرین اخبار