سه شنبه ۵ تير ۱۴۰۳
انرژی

حاشیه های کشف منابع نفتی جدید/ آیا برای استخراج نفت شیلی، منابع کافی آب وجود دارد؟

حاشیه های کشف منابع نفتی جدید/ آیا برای استخراج نفت شیلی، منابع کافی آب وجود دارد؟
وزارت نفت در شرایطی خبر از کشف منابع نفتی جدید خبر می دهد که برخی بر این باورند که برای استخراج منابع نفتی شیل احتیاج به میزان کافی آب است و بنابراین با توجه به خشکسالی های مداوم ایران، اکتشاف در این حوزه خیلی هم نمی تواند اطمینان بخش باشد؛ حال آنکه مقامات مسئول بر این باورند که منطقه ای که این منابع در آن وجود دارد، از منابع آب کافی برخوردار است.
  بزرگنمايي:

پایگاه خبری شاخص بازار، به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، یکی از مدیران دولتی چند روز پیش خبر از کشف ده منطقه نفت شیل و بهره برداری با مدل بومی از آن خبر داده است؛ موضوعی که در همین چند روزه و پس از طرح آن، اما و اگرهای زیادی را به وجود آورده است. به اعتقاد کارشناسان، مهمترین منبع استخراج نفت شیل، آب است؛ بنابراین در کشوری که با خشکسالی مواجه است، فکر کردن به این ایده چندان درست نیست؛ موضوعی که البته منابع دولتی آن را رد می کنند.

مصطفی رشیدی، مدیر برنامه ریزی شرکت شهرک های صنعتی استان لرستان در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: شهرک صنعتی الیگودرز، غنی ترین شهرک صنعتی کشور به لحاظ دسترسی به منابع آب سطحی و زیرزمینی برای مصارف صنعتی است.

وی از هر گونه قرارداد خرید و واگذاری زمین یا سرمایه گذاری شرکت شهرک های صنعتی لرستان با شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت برای احداث مجتمع استحصال نفت شیل در شهرستان الیگودرز، ابراز بی اطلاعی کرد.

همچنین مهرداد زمانی، مسئول دفتر فنی شرکت شهرک های صنعتی لرستان نیز در گفتگو با اقتصاد آنلاین، یکی از مزیت های مهم شهرک صنعتی الیگودرز را تامین آب مورد نیاز برای میزبانی از طرح های بزرگ مقیاس صنعتی ذکر کرد.

وی گفت: در شهرک صنعتی الیگودرز، امکان استحصال آب زیرزمینی به میزان زیاد وجود دارد ضمن این که سدهای بزرگ و کوچک متعددی نیز در فواصل نزدیک به این شهرک احداث شده و از ذخایر آب، غنی است.
استاندار لرستان در سفر آبان ماه مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و بازدید از میدان نفت شیل قالی کوه شهرستان الیگودرز گفته بود سرمایه گذاری و استقرار کارخانه استحصال نفت شیل قالی کوه با همکاری شرکت شهرک های صنعتی آغاز می شود.

زمانی گفت: ابتدای امسال نیز خبر کشف ده میدان نفت شیل در کشور به نقل از مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت در رسانه ها بازتاب یافت که وی گفته بود ایران به زودی با فناوری بومی، استحصال نفت شیل را آغاز خواهد کرد.
منتقدان معتقدند استخراج نفت شیل به آب فراوان نیاز دارد در حالی که ایران هم اکنون با چالش ناترازی منابع و مصارف آب مواجه است و عملا آبی برای تولید نفت شیل در کشور موجود نیست.


نظرات شما
آخرین اخبار