جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳
اقتصاد کلان

افزایش تورم نقطه به نقطه در تیر ماه/ کاهش تورم سالانه

افزایش تورم نقطه به نقطه در تیر ماه/ کاهش تورم سالانه
نرخ تورم سالانه در مردادماه به ۴۶.۷ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که تورم ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه ۴۷.۵ درصد بود.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از اقتصادآنلاین، براساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم سالانه در مردادماه به 46.7 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که تورم 12 ماهه منتهی به تیرماه 47.5 درصد بود.

بر اساس این گزارش، تورم ماهانه در مردادماه سال جاری هم 2.4 درصد اعلام شده است. تورم ماهیانه در تیرماه 2 درصد اعلام شده بود.

بررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه در مردادماه 39.8 درصد بوده که نسبت به تورم نقطه به نقطه تیرماه با رقم 39.4 درصد 0.4 درصد افزایش یافته است.

در مردادماه 1402 شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد 197.7 رسیده است که نسبت به ماه قبل، 2.4 درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، 39.8 درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، 46.7 درصد افزایش داشته است.

در مردادماه 1402 تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر 2.4 درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکیها، آشامیدنیها و دخانیات»، 2.6 درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، 2.4 درصد بوده است.

همچنین در مردادماه 1402 نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به 46.7 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.8 واحد درصد کاهش یافته است.


نظرات شما
آخرین اخبار