يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
اقتصاد کلان

کاهش نرخ تورم در فروردین ماه

کاهش نرخ تورم در فروردین ماه
مرکز آمار ایران در گزارشی جزئیات تورم نقطه‌ای و ماهانه فروردین امسال را به تفکیک دهک‌های درآمدی و استان‌ها اعلام کرد که بر اساس آن تورم ماهانه فروردین ۱۴۰۲ نسبت به اسفند ۱۴۰۱ کاهشی بوده است.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، طبق اعلام مرکز آمار ایران، در فروردین ماه 1402 شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد 180,5 رسیده است که نسبت به ماه قبل، 3.7 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل(تورم نقطه به نقطه)، 55.5 درصد افزایش و در 12 ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، 47.6 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، تورم ماهانه در فروردین‌ماه سال جاری نسبت به اسفند 1401 که 4.7 درصد بوده است، کاهش یک واحد درصدی را نشان می‌دهد. این عدد برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» چهار درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 3.5 درصد بوده است.

گفتنی است؛ دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه فروردین 1402 که در کل کشور عدد 47,6 بود برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 46 درصد برای دهک دهم تا 53.4 درصد برای دهک اول است. بر این اساس، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به 7.4 واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (7.5 واحد درصد) 0.1 واحد درصد کاهش داشته است.

همچنین بیشترین نرخ تورم سالانه در فروردین ماه 1402 مربوط به استان لرستان با عدد 56,9 و کمترین مربوط به استان تهران با عدد 43.7 است. 

طبق اعلام مرکز آمار، در فروردین ١٤٠٢ بیشترین تورم ماهانه مربوط به گروه­‌های «میوه و خشکبار» با ١٥,٣ درصد، «حمل و نقل» با ٨.٦ درصد و «کالاها و خدمات متفرقه» با هفت درصد بوده است. هم­چنین در این ماه کمترین تورم ماهانه مربوط به گروه­‌های «آموزش» و «شیر، پنیر و تخم مرغ» با ٠.٣ درصد و گروه «روغن­‌ها و چربی­‌ها» با ٠.٥ درصد بوده است.


نظرات شما
آخرین اخبار