جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳
مجلس

موافقان استیضاح فاطمی امین چه گفتند؟

موافقان استیضاح فاطمی امین چه گفتند؟
بررسی استیضاح فاطمی امین وزیر «صمت» در دستورکار جلسه علنی امروز قرار دارد که در این گزارش اظهار نظر موافقان استیضاح را می‌خوانید.
  بزرگنمايي:

بررسی استیضاح فاطمی امین وزیر «صمت» در دستورکار جلسه علنی امروز قرار دارد که در این گزارش اظهار نظر موافقان استیضاح را می‌خوانید.
به گزارش شاخص بازار به نقل از خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به طرح استیضاح «سید رضا فاطمی امین» وزیر «صمت» در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

در ابتدای جلسه موافقان استیضاح نقطه‌نظرات خود را مطرح کردند که در ادامه گزارش اظهارات آنها را می‌خوانیم:


* «سیداحمد رسولی‌نژاد» نماینده دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر «صمت» بیان کرد: استیضاح یکی از ابزارهای نظارتی مجلس شورای اسلامی است و عین تقویت نظام و دولت به شمار می‌رود. یک سال و چند ماه از مجلس یازدهم گذشت اما چون در سال پایانی دولت قبلی بودیم استیضاحی مطرح نشد تا بهانه‌ای دست آن دولت تنبل داده نشود.

وی افزود: سپس با آغاز دولت سیزدهم تقریباً به همه وزرای پیشنهادی دولت، مجلس رأی داد و بعد از گذشت حدود 15 ماه از عمر دولت سیزدهم استیضاح یکی از همان وزرا در مجلس شورای اسلامی مطرح شد که به نتیجه نرسید و امروز نیز ما با زیان آن مواجه هستیم.

عضو کمیسیون صنایع ادامه داد: امروز استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت به دنبال نارضایتی مردم از عملکرد این وزارتخانه است. بنده قبل از ورود به محورهای استیضاح از عملکرد یک‌جانبه و بدون انصاف صداوسیما که هم در استیضاح قبلی و هم در استیضاح فعلی از آقای فاطمی امین دفاع کرد به‌شدت گلایه می‌کنم.

نماینده دماوند ادامه داد: محور اول استیضاح به خودرو باز می‌گردد. براساس گزارشات، کل تولید ایران‌خودرو در سال 1401، 550 هزار دستگاه بود اما آمار فروخته‌شده 613 هزار دستگاه است. در وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره آقای فاطمی امین این آمار دادن روی کار آمده است که آمار خودروهایی که به کف پارکینگ عودت داده می‌شود همراه با آمار خودروهای تولیدی ارائه می‌شود.

رسولی‌نژاد تصریح کرد: کل تولیدات سایپا در سال 1401، 351 هزار دستگاه بود و آمار فروخته‌شده 381 هزار دستگاه است. مجموع تولیدات ایران‌خودرو و سایپا در سال 1401، 901 هزار خودرو بود اما آنچه که فروخته شده 994 هزار دستگاه است که تنها نسبت به سال 1400، 17 درصد افزایش داشته است. حال سؤال این است؛ چگونه وعده داده می‌شود که قرار است آمار تولید خودرو به یک میلیون و 600 هزار دستگاه برسد؟ آقای فاطمی امین استاد وعده‌هاست.

* موسوی لارگانی: وزیر صمت افرادی بدون تخصص لازم را در این وزارتخانه منصوب کرده

وی افزود: بنده به جای فاطمی امین، از مردم عذرخواهی می‌کنم که زندگی عادی را برای مردم تبدیل به آرزو کرده است.

نماینده مردم فلاورجان ادامه داد: متأسفانه وزارت صمت در زمینه خودرو آینده‌فروشی کرد به گونه‌ای که به مردم گفت پول‌های خود را بگذارید تا دو سال بعد صاحب خودرو شوید. فاطمی امین گفته بود سال 1402 همه صاحب خودرو خواهند شد اما وزیر پاسخ دهد چرا این حرف خود را فراموش کرده است؟

وی گفت: وزیر صمت در جلسه استیضاح قبلی خود درباره واردات خودروهای خارجی گفت که کار عملیاتی واردات خودرو آغاز شده اما بنده باید بگویم که در این 6 ماه حتی یک دستگاه خودرو وارد کشور نشده است.

حجت‌الاسلام لارگانی ادامه داد: بنده از همان زمان معرفی فاطمی امین به عنوان وزیر پیشنهادی نسبت به توانایی وی شک داشتم. آقای فاطمی امین در زمان رأی اعتماد قول داد و رأی گرفت ولی به وعده‌هایش عمل نکرد.

وی گفت: خیلی هنر می‌خواهد که یک وزیر یک تنه این همه نارضایتی ایجاد کند؛ این وزارتخانه به ژنرال ارشد کارکشته نیاز دارد اما آقای فاطمی امین سرجوخه هم نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: همه از گرانی خودرو می‌گویند اما وضعیت خراب‌تر است و مشکل از زیرساخت‌هاست.

* باور داریم که «فاطمی امین» نمی‌تواند وزارت صمت را مدیریت کند

«هاجر چنارانی» نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: ما در مجلس سوگند یاد کردیم نگهبان دستاوردهای انقلاب و مبانی جمهوری اسلامی ایران باشیم و در انجام وظایف خود در قبال مردم امانت و تقوا را رعایت کنیم. دیگر نمی‌توانیم در چشم مردم حوزه انتخابیه خود به خاطر گرانی‌ها نگاه کنیم. در جلسه قبلی استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت هشدار دادیم که فرصت آزمون و خطا باقی نمانده است.

وی افزود: خدا را شاکرم که وامدار کسی نیستم و به عنوان خادم مردم از نظر بنده و مردم حوزه انتخابیه، آقای فاطمی امین توان مدیریت این وزارتخانه را ندارد. دیگر جای بحثی در خصوص مشکلات حوزه خودرو، احتکار و لابی در اعطای پروانه‌های بهره‌برداری معادن و گرانی‌های افسارگسیخته نمانده است. درخواست دارم با تصمیم درست در مسیر تحقق شعار سال گام برداریم.

نماینده مردم نیشابور در مجلس تصریح کرد: امروز می‌گویند بازار خودرو به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارتباطی ندارد؛ بنده سؤال می‌پرسم که برای مهار این گرانی افسارگسیخته بازار خودرو که در این 20 ماه رشد فزاینده‌ای داشته است باید یقه چه کسی را گرفت؟ مجلس شورای اسلامی در شهریورماه سال 1401 بار دیگر به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعتماد کرد اما چه اتفاقی در بازار خودرو افتاد؟ در این 20 ماه قیمت خودرو از کجا به کجا رسیده است؟ 2000 نفر منتظر یک مصوبه شورای عالی نظارت هستند که در این 20 ماه یک جلسه هم نداشتند.

چنارانی تأکید کرد: ما واردات خودرو را در مجلس قبل تأیید کردیم و مجدد در این مجلس به تصویب رسید اما به کجا رسید؟ آقای فاطمی امین اگر شما لایحه دو فوریتی برای واردات خودروهای کارکرده داشتید چرا در یک سال گذشته برای ساماندهی این بازار به مجلس شورای اسلامی ارائه نکردید؟ مجلس تصویب کرد به خانواده‌هایی که بالای دو فرزند دارند خودرو داده شود؛ خانواده‌هایی هستند که دارای چهار فرزند بوده اما اکنون پنج ماه است که در انتظار دریافت خودرو هستند.

* «فاطمی امین» در خدمت دو خودروساز بزرگ کشور است نه صنعت

«الله‌وردی دهقانی» نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در موافقت با استیضاح سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در کشور 29 میلیون خودرو در حال تردد داریم که اگر عمر مفید خودرو را 7 سال در نظر بگیریم 23 میلیون خودرو فرسوده است، در صورتی که اگر عمر مفید خودرو را به طور متوسط 12 سال در نظر بگیریم باز هم حدود 18 میلیون خودرو فرسوده در کشور داریم.

وی با اشاره به مصرف بنزین در کشور گفت: روزانه به طور متوسط بیش از 100 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم که در هر 100 کیلومتر 10 لیتر اگر باشد، مازاد مصرف ما 60 میلیون لیتر معادل 1000 همت می‌شود که نصف بودجه عملیاتی کشور است. پس ما در مصرف بنزین در صنعت و ناوگان فرسوده خودرو در کشور سالانه 1000 همت از منابع ملی و بیت‌المال را هدر می‌دهیم که فاجعه ملی است.

نماینده مردم ورزقان در مجلس در ادامه یادآور شد: 70 درصد آلایندگی‌های کلانشهرها مربوط به خودروها است و همچنین اگر تصادفات جاده و هزینه‌های اورهال کردن آنها را در نظر بگیریم با توجه به تولید حدود 1 میلیون خودرو در سال چگونه می‌توانیم خودروی فرسوده را از رده خارج کنیم؟ از زمانی که آقای فاطمی امین وزارت را بر عهده گرفتند قیمت خودرو تاکنون 3 برابر شده و قیمت پراید از حدود 103 میلیون تومان به 330 میلیون رسیده است که این فاجعه است.

دهقانی افزود: وزیر در برنامه خودشان گفتند 1.5 میلیون خودرو در سال تولید خواهد شد که خبری از آن نیست. همچنین قول داده بودند قرعه‌کشی را حذف خواهند کرد که از آن هم خبری نیست. وزیر در خدمت دو خودروساز بزرگ کشور است، ایشان باید وزیر صنعت باید باشند نه وزیر دو خودروساز.

*خودروسازان مونتاژکار هستند

بنابر این گزارش، «صدیف بدری» عضو کمیسیون عمران در مجلس در موافقت با استیضاح وزیر بیان کرد: آقای فاطمی امین در طول 20 ماه گذشته بسیاری از فرصت‌ها را از دست داده است. استیضاح‌کنندگان در تابستان 1401 بنا به فرموده رئیس مجلس و نظر رئیس جمهور 3 ماه به وی فرصت دادیم. نمایندگان بنا به وعده‌های وزیر صمت در جریان استیضاح آبان‌ماه سال گذشته به وی با رأی خود مهلت دادند اما متأسفانه آقای وزیر نه تنها در حوزه‌های مختلف وظایف اجرایی خود به ویژه خودرو اعم از کنترل بازار، کیفیت خودروی تولیدی و واردات خودرو هیچ اقدامی انجام نداد بلکه با سوءمدیریت موجب تشدید مشکلات گذشته هم شد.

وی افزود: در ماه‌های نخست سال وزارت صمت باعث رشد تورم و کنترل تولید شد، آقای وزیر مگر تمام اختیارات درخواستی را از شورای سران قوا نگرفتید؟ شما مگر براساس ماده 8 قانون ساماندهی صنعت خودرو اختیارات کافی برای واردات خودرو ندارید؟ چرا در زمان بررسی لایحه بودجه سال 1402 در هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و در جلسه ویژه موضوع واردات خودرو حاضر نشدید و از مصوبه مجلس دفاع نکردید؟ چرا براساس اختیارات کامل قانونی نسبت به واردات استاندارد اقدام نمی‌کنید و شتابان با قطعی شدن استیضاح به فکر ارائه لایحه دوفوریتی می‌شوید؟

عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران اضافه کرد: در طول 20 ماه گذشته متلاطم‌ترین و بی‌برنامه‌ترین حوزه بازار کشور، بازار خودرو است. هر فصل یک تصمیم گرفته شده است؛ یک بار قرعه‌کشی، یک بار عرضه در بازار بورس، یک بار ثبت نام با ودیعه گذاشتن برای عرضه خودرو صورت می‌گیرد. آیا این تصمیم‌های متناقض و متفاوت ناشی از اعمال نفوذها و هدایت مافیای تولیدکنندگان خودرو نمی‌باشد؟

بدری گفت: آقای وزیر شما به افزایش تولید خودرو در کشور اشاره می‌کنید اما هیچ اثری از بهبود کیفیت خودرو تولیدی و ثبات قیمت نیست و بازار و مردم اثر مناسبی از آمارهای ارائه شده شما را شاهد نیستند لذا هیچ سودی عاید مردم نشده است.

عضو کمیسیون عمران ادامه داد: آقای وزیر آیا می‌دانید خودروسازان داخلی هر روز از کیفیت خودروها می‌کاهند و بسیاری از قطعات خودرو را با کیفیت پایین از چین وارد می‌کنند؟ خودروسازان مونتاژکار هستند. آیا شما می‌دانید خودروسازهای داخلی فلز حلب را سه لایه کرده و مصرف می‌کنند و وسیله قتل هموطنان را فراهم می‌کنند؟ در صورتی که در دیگر کشورها خودروسازان از فولاد کم‌کربن در تولید ورق استفاده می‌کنند.

* امروز بین مجلس و ماندن «فاطمی امین» یکی را انتخاب کنید

«سیدغنی نظری» نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی در روند جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق استیضاح سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: این‌که رئیس جمهور در جلسه استیضاح حضور پیدا نکرده نشان‌دهنده بی‌توجهی او به این جلسه و یا بی‌توجهی به وزیر صنعت، معدن و تجارت است.

وی ادامه داد: آقای فاطمی امین شخصیتی مؤمن و متواضع دارد اما بحث ما کارآمدی است. بنده تاکنون هیچ درخواست غیرقانونی و غیرمردمی از وزارتخانه‌ای نداشتم؛ استیضاح حق نمایندگان است و به معنای مخالفت با دولت نیست بلکه به دولت کمک می‌کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امروز مجلس بین دفن خود و ماندن وزیر یکی را انتخاب می‌کند و مردم بین ناکارآمدی و نظارت مجلس شورای اسلامی انتخابگر هستند. امروز افکار عمومی و 85 میلیون نفر منتظر اقدام مجلس بوده که ما نماینده دو خودروساز بزرگی هستیم که با جان و مال مردم بازی می‌کنند و یا نماینده 85 میلیون نفر از مردم هستیم.

نظری ادامه داد: امروز پراید به 500 میلیون تومان رسیده است؛ افکار عمومی منتظرند که آیا تغییری رخ می‌دهد یا خیر؟ مردم از ما می‌پرسند که ما در قبال این وضعیت چه کرده‌ایم نه فقط وضعیت خودرو که حتی وضعیت لوازم خانگی هم به گونه‌ای شده که ازدواج جوانان با مشکل مواجه است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مردم شایسته سوار شدن بهترین خودروی دنیا هستند، گفت: چرا مردم باید گرفتار سایپا و ایران‌خودرو شوند؟ ما باید مدافع انتخاب مردم باشیم و اجازه ندهیم عده‌ای دنبال منافع خود باشند. استیضاح حق نمایندگان است که ما به نمایندگی از مردم دنبال می‌کنیم. سؤال این است که مردم از وضعیت فعلی راضی هستند؟

وی با بیان این‌که چرا باید مصوبه مجلس شورای اسلامی در واردات خودرو زمین بماند و مجمع تشخیص جلوی آن را بگیرد، اظهار کرد: این‌که در آستانه استیضاح لایحه دو فوریتی برای واردات خودرو ارائه می‌شود توهین به مجلس شورای اسلامی است. اگر استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت رأی نیاورد مردم می‌گویند که ما مدافع دولت و نه ملت هستیم. مردم بدانند که نمایندگان پشتیبان آنها هستند.

نظری همچنین با انتقاد از افزایش قیمت فولاد تصریح کرد: مردم از وضعیت بازار راضی نیستند، امروز مجلس شورای اسلامی قاطعیت خود را نشان می‌دهد.

* «فاطمی‌امین» خرید خودرو و ازدواج را برای جوان ایرانی به رؤیا تبدیل کرده

«روح‌الله حضرت‌پور» نماینده مردم ارومیه در در موافقت با استیضاح سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: استیضاح این وزیر نه از سوی مجلس بلکه از جانب ملت ایران در حال انجام است. این استیضاح، استیضاح باندهای گردن‌کلفت بازار خودرو، استیضاح تولیدکنندگان تابوت‌های مرگ و استیضاح مسببین وضعیت فعلی خودرو است.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی بله قربانگوی کسی نیست. ما نه با نسبت و خویشاوندی وزرا و مسئولین کاری داریم و نه از فشارهای دوستان شما تأثیر می‌پذیریم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ما نمایندگان امروز وزیری ضد محرومان را استیضاح می‌کنیم که نگاه او و تیمش به مجلس نگاهی توهین‌آمیز است. آقای فاطمی امین به چه جرأتی سخنگوی شما عملاً دلیل استیضاح را ندادن رانت به نمایندگان اعلام می‌کند؟ مگر چه رانتی به نمایندگان داده‌اید و چه کسی از شما چیزی خواسته است؟ امروز همین جا باید اعلام کنید که چه کسی از شما رانت خواسته است؟ چرا آبروی مجلس را بردید؟ اگر شما وزیر مردم هستید چرا باندهای مافیای خودرو هفته‌هاست خود را به آب و آتش می‌زنند و ده‌ها سناریو برای فشار به نمایندگان اجرا کردند.

حضرت‌پور با بیان اینکه فاطمی امین وزیر خودروسازان است، گفت: چرا باید خبر استیضاح او قیمت دنا را 70 میلیون پایین بیاورد، در حالی که رشد قیمت خودروها تا روز اعلام وصول استیضاح ادامه داشت. مردم با این استیضاح به آینده امیدوار شدند.

وی افزود: آقای وزیر شما خرید جهیزیه و لوازم خانگی و تشکیل خانواده را برای جوان ایرانی به رؤیا تبدیل کردید و شما در طول دوران وزارت خود، داشتن خودرو را برای جوان ایرانی به رؤیا تبدیل کردید. رانندگان تاکسی و سایر رانندگان با لاستیک‌های پاره و خودروهای فرسوده در حال گذران زندگی هستند. 87 میلیون ایرانی می‌توانند شهادت بدهند که وزارتخانه شما در خصوص تنظیم و نظارت بر بازار چه عملکردی داشته است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه چطور وزارت صمت دولت محرومان با ضعف در نظارت بر بازار، معیشتِ میلیون‌ها ایرانی را به جهنم تبدیل کرده است، گفت: بازارهای زیرمجموعه وزارت صمت بیشترین تورم را ایجاد کردند.

حضرت‌پور خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: امروز تابوی استیضاح وزیران شکسته خواهد شد و مردم خواهند فهمید مجلس مستقل است و از حقوق آنها کوتاه نخواهد آمد.

وی در پایان تأکید کرد: اگر این فرصت را از دست بدهیم مردم ما را نخواهند بخشید. استیضاح آبان ماه سال گذشته حق بود و اگر اجرا می‌شد امروز وضعیت کشور این‌گونه نبود.

* مردم منتظر هستند تا ببینند مجلس تصمیم تاریخی خود را بگیرد

همچنین «سارا فلاحی» نماینده ایلام در مجلس در موافقت با طرح استیضاح وزیر «صمت» گفت: امروز مردم منتظر هستند تا ببینند مجلس شورای اسلامی تصمیم تاریخی خود را بگیرد. کسانی که بانیان وضعیت موجود در عرصه خودروسازی هستند باید پای میز محاکمه پاسخگو باشند.

وی افزود: اگر قیمت برخی از خودروهای داخلی را با دلار 50 هزار تومانی نیز حساب کنیم کمتر از 300 میلیون تومان می‌شود. سؤال بنده این است که مابه‌التفاوت این قیمت با قیمت‌های بازار به جیب کدام نانجیبی می‌رود؟

نماینده ایلام در همین راستا ادامه داد: وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید تولید ملی را 40 درصد افزایش داده‌اند؛ بنده می‌گویم چه کسی به شما اجازه داد 40 درصد به قاتلان مردم اضافه کنید؟ شما از تولید ملی صحبت می‌کنید این چه تولید ملی است که هرگاه دشمن فیتیله تحریم‌ها را بالا می‌برد بازار از هم می‌پاشد؟

فلاحی خاطرنشان کرد: شما از امتیازگیری نمایندگان صحبت کردید؛ چگونه اجازه دادید سرمایه اجتماعی را فدا کنید و به هیچ جا پاسخگو نباشید؟ امروز صرفاً استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت نیست بلکه استیضاح همه افرادی است که از وزیران ناکارآمد حمایت می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون صنایع اعلام کرد که بنده یکی از 2000 نفر تصمیم‌گیر در حوزه خودرو هستم؛ بنده می‌گویم شما که کاره‌ای نیستید چرا به صندلی قدرت تکیه زده‌اید؟ اجازه دهید مدیران کارآمد روی این صندلی بنشینند. ما مدیرانی می‌خواهیم که با بانیان وضع موجود مقابله کنند. ما کسانی را می‌خواهیم که بازار آشفته را ساماندهی کنند.


نظرات شما
آخرین اخبار