جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳
ورزشی

کدام تیم‌ها نساجی و سپاهان را همراهی می‌کنند؟

احتمالات باورنکردنی از سهمیه آسیایی فوتبال ایران

احتمالات باورنکردنی از سهمیه آسیایی فوتبال ایران
با حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا، حالا حتی احتمال دارد تیم چهارم یا حتی پنجم لیگ برتر امسال هم سهمیه آسیایی کسب کند.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از "ورزش سه"، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2024 بعد از یک دوره وقفه قرار است اواخر سال جاری با حضور نماینده‌های کشورهای مختلف در غرب و شرق قاره کهن آغاز شود. بر اساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، ایران نیز 1+3 سهمیه در این مسابقات خواهد داشت. به این صورت که 3 تیم مستقیما جواز حضور در لیگ قهرمانان را کسب می‌کنند و یک تیم در پلی آف حاضر می‌شود.

**سهمیه‌های ایران چگونه تقسیم شد؟

چندی قبل بود که با تصمیم هیات رییسه فدراسیون فوتبال قرار بر این شد که تلفیقی از بهترین تیم‌های ایران در لیگ‌های بیست و یکم و بیست و دوم به مسابقات آینده راه پیدا کنند. به این صورت که قهرمان‌های پارسال (استقلال) و امسال لیگ برتر به همراه قهرمان جام حذفی سال گذشته (نساجی مازندران) مستقیما راهی لیگ قهرمانان شوند و قهرمان جام حذفی امسال هم به پلی‌آف خواهد رفت.

1868188
حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا 2024 قطعی است و اگر مجوز حرفه‌ای برای این باشگاه صادر شود، سرخ‌پوشان با هر شرایطی در دور گروهی حاضر خواهند بود.

**حذف استقلال برنامه‌ها را بهم ریخت

در شرایطی که طرفداران استقلال امیدوار به بازگشت به لیگ قهرمانان آسیا و رقابت با تیم‌های مطرح این قاره بودند، خبر حذف از این تورنمنت مهم به خاطر بدهی‌های خارجی به خصوص بدهی به استراماچونی آنها را مکدر کرد. حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا 2024 که روز 31 خرداد ماه رسما اعلام می‌شود اما سهمیه‌های ایران را دچار تغییراتی خواهد کرد. حالا سازمان لیگ فوتبال برای انتخاب تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان به چالش‌هایی برخورده، اما بر اساس تصمیمات اتخاذشده بعد از حذف استقلال، قرار نیست تیم دوم لیگ گذشته وارد مسابقات آسیایی شود و سهمیه جایگزین ایران از دل لیگ برتر امسال بیرون خواهد آمد.

**پرسپولیس و سپاهان سهمیه آسیایی دارند

با توجه به اینکه قهرمان و نایب‌قهرمان لیگ برتر امسال از بین پرسپولیس، سپاهان و استقلال انتخاب می‌شود، از حذف قطعی استقلال می‌توان اینطور برداشت کرد که اگر مدارک پرسپولیس برای حضور در آسیا تایید شود و مجوز حرفه‌ای به این باشگاه اختصاص یابد، آنها به همراه سپاهان سهمیه آسیایی در جیب خواهند داشت. با توجه به اینکه در هیات رییسه فدراسیون مصوب شده هرکدام از قهرمان‌های سال گذشته اگر به هر دلیلی مجوز حرفه‌ای دریافت نکنند، از لیگ برتر جاری سهمیه جایگزین می‌شود، حالا قطعا می‌توان اینطور برداشت کرد که پرسپولیس و سپاهان در صورتی که پروانه حرفه‌ای را از کنفدراسیون فوتبال آسیا دریافت کنند، به صورت مستقیم در لیگ قهرمانان حضور پیدا خواهند کرد و قهرمان حذفی امسال هم از بازی پلی آف وارد مسابقات آسیایی می‌شود.

1868189
سپاهان همچون دوره قبلی لیگ قهرمانان بدون مشکل راهی مسابقات می‌شود؛ طلایی‌پوشان حتی اگر قهرمان لیگ هم نشوند، مستقیما به آسیا می‌روند.

**اگر پرسپولیس مجوز حرفه‌ای نگیرد...

با توجه به شرایط موجود می‌توان اینطور تصور کرد که سپاهانی‌ها مشکلی برای مجوز حرفه‌ای و حضور در لیگ قهرمانان آسیا ندارند، اما درباره پرسپولیس و دریافت مجوز حرفه‌ای شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح است. اگرچه وزیر ورزش صراحتا اعلام کرده که مشکل مالکیت مشترک سرخابی‌ها حل شده، اما شایعات در این خصوص هنوز زیاد است. با این حال و بر اساس مصوبه هیات رییسه فدراسیون فوتبال، اگر پرسپولیس به هر دلیلی نتواند مجوز حرفه‌ای دریافت کند،‌ آن وقت شانس حضور در آسیا به تیم چهارم لیگ می‌رسد.

1868182
مهمترین موضوع درباره سهمیه‌های آسیایی این است که جایگزین استقلال به عنوان قهرمان فصل گذشته از لیگ برتر امسال مشخص می‌شود.

**اگر استقلال یا پرسپولیس قهرمان حذفی شوند...

در این شرایط یک احتمال هم وجود دارد؛ اینکه استقلال یا پرسپولیس قهرمان جام حذفی امسال شوند. اگر این اتفاق بیفتد،‌ با توجه به حذف استقلال از آسیا، باز هم از لیگ برتر جاری سهمیه جدید جایگزین می‌شود. اگر پرسپولیس قهرمان جام حذفی امسال هم بشود، در صورتی که مجوز حرفه‌ای آسیا به این باشگاه اعطا شود، با توجه به اینکه سرخ‌پوشان از لیگ برتر سهمیه مستقیم را دریافت کرده‌اند، بار دیگر شانس حضور در لیگ قهرمانان به تیمی از لیگ برتر امسال می‌رسد.
در عین حال اگر از بین 8 تیم صعودکرده به یک چهارم نهایی جام حذفی امسال، تیمی قهرمان شود که مجوز حرفه‌ای دریافت نکرده باشد، باز هم از لیگ برتر امسال سهمیه جایگزین پلی آف بیرون می‌آید.

1868183

**شانس بالای تیم چهارم؛ شاید تیم پنجم هم آسیایی شود

با توجه به همه مسائل مطرح‌شده،‌ تیم چهارم لیگ برتر امسال از شانس مناسبی برای کسب سهمیه آسیایی برخوردار است. عدم دریافت مجوز حرفه‌ای آسیا توسط پرسپولیس سهمیه مستقیم را به تیم چهارم لیگ می‌رساند. قهرمانی تیمی که مجوز حرفه‌ای آسیا ندارد در جام حذفی امسال شانس سهمیه پلی آف را به تیم چهارم لیگ برتر می‌رساند.

1868193
تراکتور هم اگر جایگاه چهارمی خود را در لیگ برتر حفظ کند، شانس خوبی برای حضور در لیگ قهرمانان دارد؛ آنها اگر پرسپولیس مجوز حرفه‌ای نگیرد یا قهرمان جام حذفی هم تیمی باشد که این پروانه را دریافت نکرده، به عنوان تیم چهارم راهی لیگ قهرمانان می‌شوند. اتفاقی که مس رفسنجان و گل گهر هم از آن باخبرند و برای گرفتن جایگاه تراکتور تلاش می‌کنند.

یک احتمال ویژه هم وجود دارد؛ اینکه هم پرسپولیس مجوز حرفه‌ای آسیا نگیرد و هم قهرمان جام حذفی امسال مجوز مذکور را دریافت نکند. در این صورت علاوه بر سپاهان که به صورت مستقیم راهی لیگ قهرمانان می‌شود،‌ تیم چهارم لیگ هم سهمیه مستقیم می‌گیرد و آن وقت تیم پنجم لیگ برتر هم آسیایی می‌شود و شانس حضور در پلی آف را به دست می‌آورد.
به همین خاطر است که رقابت میان تیم‌های مس رفسنجان، گل‌گهر سیرجان و تراکتور تبریز برای عنوان چهارمی و حتی پنجمی اینقدر حساس شده است.


نظرات شما
آخرین اخبار