يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
بانک و بیمه

مدیر کل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران:

استقرار نظام مبتنی بر پزشک خانواده تکلیف همه دستگاه های حوزه سلامت است

استقرار نظام مبتنی بر پزشک خانواده تکلیف همه دستگاه های حوزه سلامت است
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: استقرار نظام مبتنی بر پزشک خانواده تکلیف همه دستگاه های حوزه سلامت است
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، دکتر مسعود مشایخی در حاشیه دومین روز اجلاس سراسری مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به ملزومات اجرای طرح نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده گفت: در خدمات حوزه سلامت یک مکانیزیم به‌ نام سطح‌بندی خدمات وجود دارد و خدمات سلامت را در سطوح مختلف تعریف می‌کند، خدمات سطح یک برای سلامت نگه داشتن مردم و درمان اختلالات و بیماری‌ها در مراحل اولیه است.
مدیر کل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران افزود: در حیطه کاری خدمات عمومی سازمان بحث نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده مورد توجه قرار گرفته است، وی تصریح کرد، هزینه‌های بسیار بالای سلامت یکی از مشکلات نظام سلامت، همچنین سرگردانی مردم برای دریافت خدمات سلامت از پزشکان، درمانگاهها و بیمارستانها از جمله مشکلات نظام سلامت است. با استقرار نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده در صورت بروز بیماری مردم برای مراجعه به پزشک دچار سردرگمی نمی‌شوند.
وی با بیان اینکه طرح پزشک خانواده مزایای بسیاری برای نظام سلامت دارد، گفت: در این طرح برای هر فرد یک پزشک تعیین می‌شود و جمعیتی حدود 3000 تا 4000 نفر تحت پوشش یک پزشک قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: این پزشک متولی سلامت این جمعیت است و آمارها نشان می‌دهد که 95 درصد موارد توسط این پزشک می‌تواند حل و فصل شود، در صورت نیاز بیمار به پزشک متخصص و فوق تخصص، بیمار توسط پزشک‌خانواده ارجاع داده خواهد شد.

دکتر مشایخی با بیان اینکه امروزه درصد زیادی از مردم برای دریافت خدمات سلامت به پزشکان متخصص و فوق تخصص مراجعه می‌کنند.
وی یادآور شد: این مسئله موجب شده تا شاهد ازدحام در مطب این پزشکان باشیم و پزشک نتواند وقت کافی به هر بیمار اختصاص دهد.
مدیر کل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: پزشک خانواده می‌تواند پس از ارجاع بیمار خود به سطح دو و سه، روند ارائه خدمات سلامت به بیمار خود را پیگیری کند .
وی گفت: قبلا استقرار نظام مبتنی بر پزشک خانواده یک انتخاب سیاسی تلقی می شد ولی امروز این‌ موضوع تکلیف همه دست اندرکاران است.


نظرات شما
آخرین اخبار