يکشنبه ۶ فروردين ۱۴۰۲
طلا و ارز

از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس انجام شد

تحلیل وضعیت بازار ارز با ارزیابی اقدامات دولت و پیشنهادات اصلاحی

تحلیل وضعیت بازار ارز با ارزیابی اقدامات دولت و پیشنهادات اصلاحی
دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش ها در گزارشی با عنوان «تحلیل وضعیت بازار ارز؛ ارزیابی اقدامات دولت و پیشنهادات اصلاحی» وضعیت بازار ارز و سیاست‌های ارزی را مورد بررسی قرار داده است.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، این گزارش با تبیین چرایی نوسانات شدید نرخ ارز، به بررسی سیاست‌های ارزی اتخاذ شده پرداخته و در نهایت راهکارهای کوتاه مدت برای کنترل بازار را ارائه می‌کند.

همانطور که گزارش عنوان می‌کند، بخش قابل‌توجهی از اقدامات دولت در ماه‌های گذشته معطوف به کاهش بی‌ثباتی ارز بوده اما این اقدامات برای کاهش نوسانات نرخ ارز نه‌تنها به کنترل نرخ ارز منجر نشد بلکه به شرحی که در گزارش مورد اشاره قرار گرفته است، خود به عامل تشدید بی‌ثباتی بدل شد در شرایطی که می‌توانست افزایش‌های غیرمنطقی صورت گرفته در بازار ارز کنترل شود.

تجمیع تمام ارزهای صادراتی و بانک مرکزی در مرکز مبادله ارز بدون مداخله قیمتی، ایفای نقش رهبری در بازار غیررسمی ارز به‌جای انفعال، اعمال کنترلهای ارزی در حوزه ثبت سفارش واردات کالا و خدمات، ایجاد ابزارهای مالی جدید با هدف پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز و تمرکز اختیارات و مسئولیت ارزی در بانک مرکزی از مهمترین پیشنهادات کارشناسی این گزارش است.

متن کامل گزارش را از اینجا بخوانید.


نظرات شما
آگهی ها
بنر شاخص بازار 1
قالی شویی پایدار
بنر شاخص بازار 2
بنر شاخص بازار 3

آخرین اخبار