سه شنبه ۵ تير ۱۴۰۳
بورس

نگاهی متفاوت به تغییر فرمول مقاطع طویل فولادی/ باز هم دست دولت‌ در جیب شرکت‌ها رفت؟

نگاهی متفاوت به تغییر فرمول مقاطع طویل فولادی/ باز هم دست دولت‌ در جیب شرکت‌ها رفت؟
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: علیرغم افزایش قیمت پایه مقاطع فولادی در بورس کالا که در ظاهر به نفع نوردکاران است، دولت با کنترل رقابت سعی در کنترل قیمت شمش و میلگرد دارد.
  بزرگنمايي:

پایگاه خبری شاخص بازار، اقتصاد آنلاین- رجا ابوطالبی: محسن جلالی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: قبلا قیمت پایه میلگرد 11 درصد و تیرآهن ناودانی 14 درصد بالاتر از میانگین موزون قیمت همان هفته تعیین می شد؛ اما اکنون این اعداد به ترتیب به 16 و 19 درصد تغییر یافته که تصور عموم، افزایش نرخ فروش نوردکاران و به دنبال آن افزایش سود آن‌ها را به همراه دارد.

وی افزود: با بررسی‌های دقیق‌تر پی می‌بریم که باز هم این اتفاق و تصمیمات در راستای حمایت از تولیدکننده نبوده و اتفاقا برعکس، حافظ منافع دولت است.

مدیرعامل شرکت مدرن الگوریتم در خصوص چرایی این ادعا ادامه داد: در گذشته تفاوت زیادی بین میانگین قیمت پایه و کشف شده بود که این اختلاف قیمتی با فرمول قبلی چیزی حدود 3000 هزار تومان بود که نشان دهنده رقابت بالا برای خرید محصولات فولادی است.

جلالی ادامه داد: اکنون با فرمول جدید، اختلاف قیمت کشف شده و پایه به 1000 تومان تقلیل پیدا خواهد کرد؛ واضحا کنترل و کاهش رقابت در بورس کالا کاهش قیمتی را به همراه خواهد داشت که قطعا تمام آن سناریوهایی که از بالا رفتن درصد مطرح شده بود، شکست می‌خورد.

جلالی در آخر خاطرنشان کرد: قصد دولت از اجرای این قانون صرفا افزایش تعامل با بخش خصوصی بود؛ اما نتیجه هر دو فرمول قدیم و جدید بسیار به هم نزدیک بوده و حتی بیشتر به نفع دولت می‌شود.


نظرات شما
آخرین اخبار