جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳
اقتصاد کلان

تورم ۶۰ درصدی چگونه مهار شد؟

تورم ۶۰ درصدی چگونه مهار شد؟
در ماه‌های پایانی دولت گذشته نرخ تورم نقطه‌ به نقطه به بالاترین حد خود در ماه‌ها و شاید سال‌های قبل رسید، اما به تدریخ با کنترل رشد نقدینگی، دولت توانست روند افزایشی این شاخص کلان اقتصادی را مهار کند.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، مسئولان دولت بارها در طول ماه‌ها و سال‌های اخیر از تورم 60 درصدی و مهار آن صحبت کرده بودند در حالی که برخی به دنبال آن بودند تا صحت این نرخ را زیر سوال ببرند، اما آمارها گویای مسئله دیگری است.

در این میان برخی کانال‌ها و سایت‌های خبری با مقایسه صحبت‌های رئیس‌جمهور در مراسم تنفیذ و نشست خبری اخیر درباره آمار تورم، مدعی تناقض آماری در این زمینه شده‌اند. اما نگاهی به جداول آماری بانک مرکزی در این زمینه نشان می‌دهد که تورم در نقطه تحویل دولت قریب 60 درصد بوده است.

اعداد و ارقام منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در سال 1400 روند رو رشدی داشته و از 50.3 درصد در فروردین ماه به 52.8 درصد در اردیبهشت و 55.2 درصد در خرداد ماه رسید.

نهایتا نرخ تورم ماهانه این روند را ادامه داد تا اینکه در شهریور ماه این نرخ به 59.3 درصد رسید. این عدد بالاترین نرخ در طول ماه‌ها و سال‌های اخیر است.

 

اما بعد از شهریور ماه 1400 نرخ تورم ماهانه روند کاهشی داشت به گونه‌ای که نرخ تورم سالانه به 46.2 درصد رسید.   همچنین در سال گذشته نیز نرخ تورم ماهانه حتی به 50 درصد نزدیک هم نشد.

 

 

 

 

نگاهی به این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که دولت توانست با کنترل رشد نقدینگی و کشیدن افسار آن، نرخ تورم را هم در کانال 40 درصدی کنترل کند. به گونه‌ای که نرخ تورم سالانه در سال 1401 به 46.5 درصد رسید.


نظرات شما
آخرین اخبار