جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳
انرژی

درخواست وزیر نیرو از مردم برای کاهش مصرف برق

درخواست وزیر نیرو از مردم برای کاهش مصرف برق
وزیر نیرو با اشاره به افزایش دمای هوای کشور در هفته جاری و ثبت رکورد تاریخی نیاز مصرف برق با بیش از ۷۱ هزار مگاوات، از مردم خواست برای تامین نیاز برق کشور در مصرف برق و استفاده از سیستم‌های سرمایشی صرفه‌جویی کنند.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، علی‌اکبر محرابیان در واکنش به افزایش نیاز مصرف برق کشور در شبانه روز گذشته (شنبه) به 71 هزار و 500 مگاوات گفت: در هفته بسیار گرمی به سر می‌بریم و پیش‌بینی می‌شود بر شدت گرما افزوده شود و انتظار می‌رود متوسط گرما در این هفته افزایش قابل توجهی یابد.

وی با اشاره به گرمای هوا طی هفته جاری افزود: در زمان اوج مصرف روز گذشته، شاهد تقاضای حدود 71 هزار و 500 مگاوات برق بودیم که یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود.

وزیر نیرو با اعلام‌اینکه میزان تقاضای برق کشور در هفدهم تیر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8000 مگاوات بیشتر است، ادامه داد: این رقم در کل نسبت به رکورد سال گذشته 2000 مگاوات فزونی یافته است.

محرابیان با بیان اینکه بیش از 30 هزار مگاوات مربوط به استفاده از سیستم‌های سرمایشی می‌شود، اظهار کرد: به منظور تامین برق پایدار برای همه هموطنان، تقاضا می‌کنیم که مردم تا جایی که امکان دارد در مصرف برق صرفه‌جویی کنند، برای نمونه کولرها را در دور کند تنظیم کنند، در ساعاتی که میسر است کولرها را خاموش کنند، در مصرف روشنایی و وسایل برقی منزل به ویژه در ساعات اوج مصرف (12 تا 17) صرفه‌جویی داشته باشند.

وی تاکید کرد: هموطنان با کاهش مصرف برق می‌توانند از مزایای صرفه‌جویی تحت عنوان طرح سراسری پاداش صرفه ‌جویی برخوردار شوند.

وزیر نیرو در گفت‌وگویی تلویزیونی با بیان اینکه سال گذشته با همراهی مردم با کمترین مشکلات و عدم اعمال محدودیت برق خانگی با موفقیت از تابستان عبور کردیم و چنانچه امسال نیز فضای همکاری برقرار باشد، بدون دغدغه از تابستان عبور می‌کنیم، گفت: در صورت تشدید گرمای هوا با همکاری مردم در مصرف بهینه برق 100 درصد موفق از تابستان گذر می‌کنیم.

محرابیان تصریح کرد: در خرداد امسال 40 درصد مشترکان خانگی مشمول دریافت پاداش صرفه‌جویی شدند و قبوض برق بخش قابل توجهی یا رایگان شد یا بستانکار شدند؛ در چنین شرایطی امیدوارم با همکاری بسیار خوب هموطنان همانند بسیاری از موارد که در گلوگاه‌های اساسی همکاری کرده‌اند، بتوانیم به نحو احسنت برق مورد نیاز را تامین کنیم.

به گفته وی این صرفه‌جویی فقط مربوط به بخش خانگی نمی‌شود، در بخش اداری و تجاری کشور نیز  ظرفیت قابل توجهی برای صرفه‌جویی در نظر گرفته شده است؛ در بخش اداری پیش‌بینی 1000 مگاوات صرفه‌جویی پیش‌بینی بود و تاکنون حدود 700 مگاوات آن حاصل شده به عبارتی حدود 300 مگاوات به راحتی می‌توان در ادارات صرفه‌جویی کرد. 


نظرات شما
آخرین اخبار