دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
بورس

صنعت کانه‌های غیرفلزی فعال در بازار سرمایه بررسی شد:

تحلیل سهام فاسمین / نگاهی به عملکرد کالسیمین

تحلیل سهام فاسمین / نگاهی به عملکرد کالسیمین
در کشور ایران بیش از ۸۰ معدن سرب و روی وجود دارد و با وجود آنکه بیش از ۹ درصد ذخایر خاک سرب و روی کل جهان در ایران قرار دارد، سهم تولید و صادرات کشور حدود یک درصد از کل تولیدات و صادرات جهانی است. شرکت مورد بررسی با نام کالسمین با هدف استحصال سرب و روی از معدن انگوران واقع در غرب شهر زنجان تاسیس شده است. ذخایر این معدن به عنوان یکی از نادر ترین معادن جهان در بخش روباز هشت میلیون تن و در بخش زیرزمینی چهارمیلیون تن روی با عیار بالا است.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از اقتصاد آنلاین کاربرد روی بیشتر گالوانیزه و آلیاژهای مختلف است.کاربرد فلز سرب به عنوان افزودنی نرم کننده سوخت، آلیاژهای بلبرینگ و لوله کشی، باتری های ذخیره کننده و ابزار های شیمیایی، با ظهور خودرومواد شیمیاییو صنایع ماشینی، گسترش فراوان یافت.کاربرد های مدرن این عنصر شامل اسلحه سازی، تولید شیشه، عایق صدا و محافظ تشعشعات در نیروگاه های اتمی می‌باشد. با توجه به کاربرد گسترده و روز افزون شمش سرب و روی و افزایش در قیمت جهانی این محصولات در ادامه نماد فاسمین به عنوان بزرگ‌ترین تولیید کننده در صنعت سایر کانه های غیر فلزی مورد بررسی قرار گرفته است.

معرفی شرکت و کاربرد محصول روی

شرکت کالسیمین در سال 1343در غرب شهر زنجان تاسیس شده است و در زمینه اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی (معدن سرب و روی انگوران) و تولید و فروش کنستانتره و شمش روی و سرب فعالیت دارد. فلز روی (که محصول عمده شرکت است) پس از مس و آلومینیوم از مهم ترین و پر مصرف ترین فلزات غیر آهنی است. میزان ذخایر معدن انگوران به عنوان یکی از نادر ترین معادن جهان در بخش روباز هشت میلیون تن و در بخش زیرزمینی چهارمیلیون تن روی با عیار بالا است. در کشور ایران بیش از 80 معدن سرب و روی وجود دارد.از جمله کشورهای مطرح آسیا در تولید شمش روی می‌توان به کشورهای چین قزاقستان و هند اشاره کرد که ایران نیز در اسیا رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. با وجود آنکه بیش از 9 درصد ذخایر خاک سرب و روی کل جهان در ایران قرار دارد، سهم تولید و صادرات کشور حدود یک درصد از کل تولیدات و صادرات جهانی است. شرکت کالسیمین به تنهایی 29,235 تن شمش روی کشور را دو دوره مالی منتهی به 9 ماهه 1400 تولید کرده است.

1

 سهامداران کالسمین

شرکت توسعه معادن روی ایران (سهامی عام) 57% از سهام شرکت کالسمین را در اختیار دارد. 3% از سهام این شرکت نیز متعلق به شرکت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است. میزان سهام در اختیار سهامداران خرد 31% از مجموع سهام شرکت کالسمین است.

2

ترکیب محصولات

از مجموع تولیدات شرکت کالسمین بیش از 50% فروش مربوط به شمش روی است و بعد از آن کنسانتره روی خام و کنسانتره سرب محصولات عمده به فروش رسیده این شرکت در سال 1400هستند.

3

میزان تولید و فروش

میزان تولید مجموع محصولات همواره بیش از 30هزارتن بوده است اما در 9 ماهه سال 1400 میزان تولید کاهش یافته است. میزان فروش 6 ماهه‌ی 1400 به نسبت سایر فصل ها مقدار بیش ‌تری داشته است.

4

تغیرات در نرخ فروش

نرخ فروش محصولات در سال گذشته روند افزایشی معقولی داشته است به طوریکه شمش روی در 9 ماههی 1399 تا 9 ماهه ی 1400 نزدیک به 30درصد رشد داشته است. در بین محصولات شرکت کالسمین تنها کنسانتره روی خام اندکی تعدیل قیمت داشته است.

5

سود به ازای هر سهم چه تغیراتی داشته است؟

در بررسی اقلام مهم صورت سود و زیان شرکت کالسمین عناصر مهم در سال های 1398 ، 1399  و نیم سال 1400 با هم مقایسه شده اند. درآمد عملیاتی نیم سال 1400 بیش از دو برابر درآمد عملیاتی این شرکت در سال 1398 است. سود هر سهم در نیم سال 1400 بخش عمدهای از سود هر سهم سال 1399 را پوشش داده است.

6نظرات شما
آخرین اخبار