جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳
انرژی

چرا صنایع بزرگ ملزم به احداث نیروگاه هستند؟

چرا صنایع بزرگ ملزم به احداث نیروگاه هستند؟
سومین واحد نیروگاهی صنایع کشور با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان روز جمعه ۷ مهرماه ۱۴۰۲ و با حضور رییس جمهوری به بهره برداری می‌رسد؛ اقدام مهمی که در قالب الزام قانونی صنایع برای ساخت نیروگاه اجرایی می‌شود تا از میزان وابستگی صنایع به شبکه سراسری برق بکاهد.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، ماجرای ملزم شدن صنایع بزرگ به ساخت نیروگاه خودتامین از جمله مسائل مهمی است که به دوره حاضر اختصاص ندارد و برای نخستین بار در نیمه دهه هشتاد شمسی مطرح شد.

با اینکه مجلس و دولت در آن زمان نیز پیگیر ساخت نیروگاه توسط صنایع بزرگ و انرژی‌بر بودند، اما برق ارزان و عدم الزام قانونی سبب شد تا پس از یک دوره نیروگاه‌سازی صنایع در دهه 80، صنعت دیگر رقبتی برای ساخت واحدهای نیروگاهی از خود نشان ندهد. اتفاقی که سبب شد تا روند ناترازی میان تولید و مصرف برق کشور تشدید شده و مشکلات جدی برای صنعت برق کشور ایجاد شود.

با این وجود در سال 1400 و همزمان با شروع فعالیت دولت سیزدهم بار دیگر دولت بزرگترین مصرف کننده برق کشور یعنی صنایع انرژی‌بر را ملزم به ساخت واحدهای نیروگاهی کرد و با تصویب قانون مانع‌زدایی از صنعت برق توسط مجلس شورای اسلامی این روند تسهیل شد.

این اتفاق موجب شد تا در تاریخ 19 مهر سال 1400 و بلافاصله پس از استقرار دولت سیزدهم "علی اکبر محرابیان" و "سیدرضا فاطمی امین" وزرای نیرو و وقت صمت، در قالب امضای تفاهم‌نامه‌ای احداث 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن را در دستور کار قرار دهند.

توضیح بیشتر اینکه بر اساس ماده 4 قانون مانع زدایی از صنعت برق، صنایع انرژی‌بر با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو مکلفند، حداقل 9000 مگاوات نیروگاه حرارتی با بازدهی حداقل 55 درصد و 1000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و پاک تا پایان سال 1404 از محل منابع داخلی صنایع مذکور احداث کنند. در صورت عدم احداث، تأمین برق این صنایع در شرایط کمبود برق، در اولویت طرح‌های مدیریت مصرف برق وزارت نیرو قرار می گیرد.

جزئیات پیشرفت برنامه الزام صنایع به ساخت نیروگاه

پس از امضای این تفاهم‌نامه، بررسی‌هایی به منظور جزئیات ساخت تک تک واحدهای نیروگاهی زیرمجموعه در دستور کار قرار گرفت و سه ماه بعد یعنی در تاریخ 2 بهمن‌ماه سال 1400، اولین قرارداد تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت صمت منعقد شد.

بر اساس آخرین گزارش شرکت برق حرارتی وزارت نیرو از روند پروژه‌های نیروگاهی صنایع، هم اکنون 18 نیروگاه بخش صنعت وارد مرحله ساخت شده و از این تعداد 2 واحد نیروگاهی در سایت سمنان با ظرفیت مجموع 366 مگاوات برق خود را به شبکه کشور تزریق کرده است.

همچنین اولین واحد نیروگاه اختصاصی فولاد مبارکه با ظرفیت 307 مگاوات مراحل سنکرون خود را پشت سر گذاشته و برق خود را به این واحد صنعتی عرضه کرده است.

علاوه بر واحدهای نیروگاهی یاد شده، 15 واحد نیروگاهی توسط صنایعی نظیر گل گهر سیرجان، آلومینیوم المهدی، سالکو، فولاد خوزستان، صنعت مس و چادرملو پیشرفت فیزیکی بین 5 تا 97 درصد دارند.

ساخت 39 نیروگاه حرارتی و 42 نیروگاه تجدیدپذیر علاوه بر برنامه تامین برق صنایع

در همین راستا، سید زمان حسینی - مجری طرح نیروگاه‌های حرارتی صنایع در وزارت نیرو گفت: تا پایان سال 1402، 1295 مگاوات واحد نیروگاهی در قالب الزام قانونی صنایع برای ساخت نیروگاه به مدار تولید برق کشور اضافه می‌شود.

او گفت: در سال‌های 1403 و 1404 به ترتیب 2754 مگاوات و 5585 مگاوات نیروگاه برق خود را به مشترکان صنعتی عرضه خواهند کرد.

وی افزود: وزارت نیرو در راستا تسریع در عملیات ساخت این واحدهای نیروگاهی و در قالب تفاهم‌نامه با وزارت صمت به صورت شبانه‌روزی پیشرفت و رفع موانع این واحدهای نیروگاهی را پیگیری می‌کند.

مجری طرح نیروگاه‌های حرارتی صنایع در وزارت نیرو تاکید کرد: برنامه 10 هزار مگاوات برق صنایع جزئی از برنامه 30 هزار مگاوات ساخت واحدهای نیروگاهی وزارت نیرو است و تاکنون 39 نیروگاه حرارتی و 42 نیروگاه تجدیدپذیر خارج از واحدهای صنایع برق خود را به شبکه تزریق کرده‌اند.

برای اولین‌بار تامین برق صنایع از بخش خانگی در فصل تابستان پیشی گرفت

مشترکان صنعتی کشور بزرگترین مشتری صنعت برق کشور هستند و در سال 1402 طی فصل گرم برای اولین بار میزان تامین برق صنعت کشور از مشترکان خانگی پیشی گرفت. تامین برق صنعتی نسبت به سال 1400 رشد نزدیک به 30 درصدی را به ثبت رساند و همین مسئله زمینه افزایش تولید و عرضه کالاهای صنعتی نسبت به تقاضا را فراهم کرد. به اعتقاد کارشناسان به نظر می‌رسد، توسعه واحدهای نیروگاهی توسط صنایع و همچنین بهینه‌سازی مصرف و استفاده از انرژی برای تولید کالا در سطح استانداردهای بین‌المللی می‌تواند زمینه افزایش سهم صنعت از تامین برق را فراهم کند.


نظرات شما
آخرین اخبار