سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
راه و مسکن

پیوند ۲۲۰ هزار مسکن مهر به نهضت ملی

پیوند ۲۲۰ هزار مسکن مهر به نهضت ملی
حدود ۲۲۰ هزار واحد مسکن مهر از دوره‌های قبل باقی مانده که دولت سیزدهم در قالب طرح نهضت ملی مسکن در حال تکمیل آنهاست و ۲۵ هزار واحد آن تکمیل شده است.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، آن‌طور که مسئولان می‌گویند در حال حاضر حدود 220 هزار واحد مسکن مهر از دوره‌های قبل باقی مانده که بخش قابل توجهی از آنها در شهرهای پردیس، پرند و هشتگرد هستند و در زمان تحویل به دولت سیزدهم عمدتا در مراحل 10 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی قرار داشتند. متقاضیان این واحدها بعضا ارقامی بین 40 تا 50 میلیون تومان آورده واریز کرده بودند که 12 سال قبل مبالغ قابل توجهی محسوب می‌شد. اما به هر دلیل پروژه‌ها به اتمام نرسیده و در حال حاضر باید برای آنها فکری شود.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در این خصوص بیان کرد: طرح مسکن مهر به عنوان تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران باید تکمیل شود. روح‌الله اکبری در این زمینه گفت: ما در حال اجرای تعهدات دو دولت قبل و تعهدات دولت قبل در طرح مسکن مهر هستیم و برای این منظور طرح‌های مسکن مهر و اقدام ملی را به نهضت ملی مسکن تبدیل کردیم. البته این اقدام برای آمارسازی نبود بلکه با این هدف انجام شد که واحدهای مردم را تکمیل و به آنها تحویل دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در طرح اقدام ملی حدود 200 هزار  واحد برنامه‌ریزی شده بود اما به هر حال ساخت مسکن، زمان‌بر است. بخشی از این واحدها در مراحل 20 تا 30 درصد پیشرفت قرار داشت و بخش دیگر در مرحله تامین زمین بود. همه این طرح‌ها به نهضت ملی مسکن الحاق شدند که در استان‌ها دارای پیشرفت‌های متفاوتی هستند. تعدادی از آنها تکمیل و تحویل متقاضیان شده است.

بنابراین گزارش، مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی دستور داده تا بدون دریافت مبالغی از متقاضیان، منابع مالی تکمیل مسکن مهر تامین شود. در روزهای اخیر 2200 واحد در شهر جدید هشتگرد و 7000 واحد در پرند افتتاح شد. تعداد 10 هزارواحد نیز در پردیس تکمیل شده که به زودی افتتاح می‌شود.

دولت سیزدهم در قالب طرح نهضت ملی مسکن احداث چهار میلیون واحد مسکونی در مدت زمان چهار سال را در دستور کار خود قرار داده است. برای این طرح حدود 5.5 میلیون نفر ثبت نام کردند که 3.6 میلیون نفر واجد شرایط شناخته شدند. تا ابتدای بهمن ماه سال جاری 805 هزار متقاضی در بانک مسکن افتتاح حساب کرده، حدود 510 هزار واحد به مرحله‌ی تعریف پروژه رسیده و قرارداد پرداخت وام 204 هزار واحد منعقد شده است. برای 2 میلیون و 400 هزار واحد نیز تامین زمین شده است.


نظرات شما
آخرین اخبار