سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
مجلس

پورابراهیمی: ارائه بسته ارزی پیشنهادی مجلس به دولت در هفته آینده/بازار ارز قابلیت کنترل دارد

پورابراهیمی: ارائه بسته ارزی پیشنهادی مجلس به دولت در هفته آینده/بازار ارز قابلیت کنترل دارد
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که هفته آینده بسته ارزی پیشنهادی مجلس به دولت ارائه می‌شود تاکید کرد که هفته آینده پس از تکمیل نشست‌ها و توافقات با دولت بسته پیشنهادی ارزی مجلس شورای اسلامی به دولت ارائه خواهد شد.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه جلسه علنی نوبت صبح امروز در نشستی خبری با اشاره به بسته پیشنهادی مجلس شورای اسلامی برای مدیریت بازار ارز اظهار کرد: وظیفه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی نظارت بر عملکرد دولت است گزارش کمیسیون اقتصادی درباره سیاست‌های ارزی کشور در روزهای پایانی کاری رئیس کل سابق بانک مرکزی قرائت شد. در این بسته پیشنهادی که در اوایل دی‌ماه درباره سیاست‌های ارزی بود به موضوع علل کاهش ارزش پولی اشاره شد و این‌که برای جلوگیری از آن باید چه اقداماتی صورت گیرد.

وی توضیح داد: تورم بالاتر باعث قدرت خرید کمتر می‌شود، لذا تورم عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی است و ناترازی بودجه و بانک‌ها نیز عامل اصلی تورم در کشور محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مبنای ما در تدوین سیاست‌های ارزی قانون بوده است، امسال در قانون بودجه دولت مکلف شد که تعهدات ارزی را با نرخ شناور پیگیری کند البته که این موضوع در سند دولت مردمی هم آمده بود که سیاست عدم تعیین نرخ ارز سابق و حرکت بر مبنای نرخ ارز شناور در دستور کار باشد؛ ما در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اقتصادی هم براین موضوع معتقدیم.

باید از چند نرخی بودن ارز پرهیز شود

وی با تاکید بر این‌که باید از چند نرخی بودن ارز پرهیز کرد ادامه داد: دولت باید مدیریت نرخ ارز را برعهده بگیرد و بتواند در حوزه بازار به گونه‌ای عمل کرده که مدیریت بازار ارز را داشته باشد. یکی از ابزار کنترل ارز کنترل ریال است که این موضوع هم در بسته پیشنهادی ما آمده است.

پورابراهیمی تعیین نرخ ارز ثابت 28 هزار و 500 تومانی را تکرار تجربه نرخ ارز ترجیحی در دولت قبل دانست و گفت که این موضوع کارشناسی نیست و ما مجلس شورای اسلامی هم مشورت نشده است.

وی راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا از سوی دولت را اقدام رو به جلویی توصیف کرد و گفت: براساس شرایط جدید و تصمیمات اخیر بانک مرکزی و نشست‌ها با رئیس جمهور در چند روز اخیر و معاون اول و رئیس بانک مرکزی قرار است بسته‌ قبلی ما که در چهار دی‌ماه در صحن علنی قرائت شد منطبق با سیاست‌های پیشنهادی تکمیلی به مردم ارائه شود. این بسته را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که بازار ارز در کشور قابلیت کنترل شدن دارد، ادامه داد: بازار ارز فعلی با هیچ مولفه اقتصادی همخوانی ندارد و خارج از رویکرد تخصصی و حرفه‌ای است. لذا باید برای مدیریت بازار به دو مولفه نگاه علمی و حرفه‌ای و تجربی توجه کرد یعنی از تجربیات سنوات قبلی که باعث شوک بازار ارزی شد استفاده کرد چون نمی‌توان بی‌اعتنا به تجارب بود.

می‌توان ثبات در بازار ارز ایجاد کرد

پورابراهیمی ادامه داد: براین اساس هفته آینده پس از تکمیل نشست‌ها و توافقات با دولت بسته پیشنهادی مجلس شورای اسلامی درباره کنترل بازار ارز به دولت ارائه می‌شود معتقدیم نباید بازار ارز دچار آشفتگی و نابه‌سامان شود می‌توانیم با همکاری مجلس و دولت و مبتنی بر نگاه علمی و تخصصی و تجربی در سنوات گذشته ثباتی در حوزه مسائل ارزی ایجاد کنیم و وضعیت مناسبی در پایان سال داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که دولت برخی تصمیمات اتخاذ کرده و بر اجرای آن موثر است ما عوارض این تصمیمات را به دولت گوشزد کرده‌ایم و کارهای نظارتی‌مان را انجام می‌دهیم.

وی در توضیح محورهای بسته ارزی پیشنهادی مجلس شورای اسلامی گفت: بسته پیشنهادی مجلس همان گزارش چهار دی‌ماه است که در صحن علنی قرائت شد منتهی تغییراتی در آن انجام شده چون در آن زمان مرکز مبادله و یا نرخ ارز ثابت 28 هزار و 500 تومان وجود نداشت ما متناسب با شرایط گزارش را تکمیل کرده و به دولت می‌دهیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: در جلسه‌ای که با رئیس جمهور داشتیم انتقادات و اشکالات با نگاه علمی و تجربی ارائه شد رئیس جمهور هم اعلام آمادگی کرد که گزارش مجلس شورای اسلامی درباره سیاست‌های ارزی در دولت بررسی شود البته بنده هم در 19 آذرماه نامه‌ای به آقای رئیس جمهور نوشته و شرایط سیاست‌های ارزی را تحلیل کردم پیشنهاداتی هم ارائه شد رئیس جمهور نامه کمیسیون اقتصادی را از طریق معاون اول به کارگروه اقتصادی دولت ارجاع داد تا در آن بحث شود. ما این کار نظارتی را انجام دادیم در جلسه اخیر با رئیس جمهور این موارد را یادآور شدیم رئیس جمهور هم اعلام کرد که در حوزه مسائل ارزی از نظرات تیم اقتصادی مجلس شورای اسلامی استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: البته اجرا با دولت و بانک مرکزی است و باید بانک مرکزی متولی کار باشد مجلس هم با دولت برای مدیریت بازار همکاری داشته و اختیارات لازم را از لحاظ قانونی داده است.

دولت می‌تواند بازار ارز را مدیریت کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دولت می‌تواند بازار ارز را مدیریت کند، گفت: این اتفاق به شرطی رخ می‌دهد که شاهد اصلاح سیاست‌هایی باشیم.

پورابراهیمی درباره این‌که آیا مجلس شورای اسلامی به ایجاد مرکز مبادله ارز و طلا انتقاد دارد، گفت: اعتقاد ما این است که باید بانک مرکزی متولی بازار ارز باشد و طبیعتا مرکز مبادله یا بازار نیما اقدام مورد تایید ما است اما این‌که بانک مرکزی به اسم کشف قیمت بخواهد قیمت دستوری را اعلام کند باعث ایجاد التهاب در بازار غیررسمی می‌شود که باید از آن اجتناب کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان درباره تشکیل کارگروه مشترک مجلس و دولت درباره کنترل بازار ارز اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون تخصصی در حوزه ارز تا حالا جلساتی با رئیس جمهور در قالب شورای هماهنگی اقتصادی و معاون اول رئیس جمهور داشته است و قرار است امروز هم جلسه‌ای با بانک مرکزی داشته باشیم؛ البته اگر قرار است کارگروهی تشکیل شود مکانیزم آن را باید هیات رئیسه اعلام کند.


نظرات شما
آخرین اخبار