يکشنبه ۶ فروردين ۱۴۰۲
طلا و ارز

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران:

کاهش چشمگیر قیمت‌ها در بازار طلا/ سکه هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ارزان شد

کاهش چشمگیر قیمت‌ها در بازار طلا/ سکه هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ارزان شد
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به روند کاهشی قیمت‌ها در بازار سکه و طلا از اواسط هفته که به‌دنبال مدیریت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز ایجاد شد، تاکید کرد که کاهش چشمگیر مدنظر، در این هفته اتفاق افتاده و بازار به ثبات نسبی خوبی رسید و مردم می‌توانند با خیال راحت معاملات خود در حوزه سکه و مصنوعات طلا را انجام دهند.
  بزرگنمايي:

به گزارش شاخص بازار به نقل از ایسنا، نادر بذرافشان درباره وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی اظهار کرد: در مجموع هفته میانگین 22 دلار افزایش اونس جهانی طلا را داشتیم. در حالیکه در ابتدای هفته نوسان‌ها در بازارهای جهانی کاهشی بود و شاهد 14 دلار کاهش اونس جهانی بودیم؛ این روند از اواسط هفته به بعد متوقف شد و روندی صعودی در پیش گرفت و در اواخر هفته رشد 22 دلاری بطور میانگین را ثبت کرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: علیرغم روند کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی در روزهای ابتدایی هفته اما در بازار داخل از ابتدای هفته (آغاز بکار صبح شنبه) تا ظهر روز یکشنبه، روند بهای سکه و طلا در بازارهای داخلی روند صعودی داشت؛ به‌گونه‌ای که افزایش حدود 32 درصدی برای طلا و 22 درصد برای سکه را داشتیم اما از بعدازظهر روز یکشنبه، روند بازار تغییر کرد و کاهش قیمت‌ها آغاز شد و تا پایان هفته هم ادامه پیدا کرد؛ این در حالی بود که قیمت طلا در بازارهای جهانی روبه افزایش گذاشته بود.

وی افزود: بازار به شرایط خوبی بازگشت و روند افزایشی ابتدای هفته متوقف و روند کاهشی پی گرفته شد. مدیریت بانک مرکزی در کاهش و ثبات نرخ ارز، بازار سکه و طلا را هم تحت تاثیر و در مسیر کاهش قرار داد. از سوی دیگر تقاضا نیز در بازار که در روزهای ابتدایی هفته افزایش پیدا کرده بود، از روز دوشنبه به تعادل رسید و روند ثبات کاهشی را تقاضا داشتیم.

این مقام صنفی، ضمن تاکید بر اینکه اکنون بازار به ثبات نسبی خوبی رسیده است، گفت: بنابراین کاهش چشمگیری (کاهش بیشتر از افزایش‌ها) که مدنظر بود، شکل گرفت. درحالیکه در پایان هفته گذشته (هفته منتهی به 5 اسفندماه) سکه به 30 میلیون و 700 هزار تومان بود و  از ابتدای هفته تا روز یکشنبه به 36 میلیون و 600 هزار تومان هم رسید؛ اما کاهش که آغاز شد، در پایان همین هفته به کانال 29 میلیون تومان بازگشت؛ بنابراین از پایان هفته قبلی هم پایین‌تر آمد.

بذرافشان خاطر نشان کرد: بازار روال کاهشی خوبی در این هفته داشت و بازار از اواسط هفته تا روز گذشته (پنجشنبه) بدون التهاب بود و تفاضا نیز کاهش پیدا کرد. همانطور که اشاره شد، بازار به ثبات نسبی خوبی رسیده است. بنابراین به اعتقاد بنده، مردم می‌توانند برای انجام معاملات خود در بازار سکه و مصنوعات طلا اقدام کنند؛ چراکه بنظر نمی‌رسد افزایش یا کاهش قابل توجهی داشته باشیم. بازار کاهش چشمگیر خود را انجام داد که یکی از علت‌های اصلی آن کنترل و کاهش نرخ ارز بود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: باتوجه به اینکه به روزهای پایانی سال نیز نزدیک می‌شویم، در صورتی که این رویکرد مدیریتی کنترل نرخ ارز ادامه‌دار باشد و نوسان خاصی در رابطه با اونس جهانی نداشته باشیم، طبق پیش‌بینی بنده، نهایت یک تا سه درصد افزایش یا کاهش (آن هم به سبب نوسان کاهشی/افزایشی نرخ ارز و نوسان اونس جهانی طلا و البته تفاضا) را شاهد باشیم.

سکه 7 میلیون و 300 هزار تومان و طلا 520 هزار تومان ارزان شد

وی در رابطه با تغییرات قیمت‌ها در آخرین معاملات پایانی هفته (پنجشنبه)، نسبت به اوج قیمت‌ها در روزهای ابتدایی هفته، اظهار کرد: قیمت سکه تمام طرح جدید که 36 میلیون و 600 هزار تومان پیش رفته بود، در آخرین معاملات روز گذشته 29 میلیون و 300 هزار تومان بود که نشان از کاهش هفت میلیون و 300 هزار تومانی دارد. سکه تمام طرح قدیم با پنج میلیون و 900 هزار تومان کاهش نسبت به قیمت اوج (تقریبا 33 میلیون تومان) در پایان هفته به 27 میلیون و 100 هزار تومان رسید.

بذرافشان ادامه داد: نسبت به قیمت‌های اوج، نیم سکه با کاهش دو میلیون و 100 هزار تومانی از 18 میلیون و 500 هزار تومان به 16 میلیون و 400 هزار تومان ریزش کرد. ربع سکه با کاهش یک میلیون و 700 هزار تومانی از 12 میلیون و 200 هزار تومان به 10 میلیون و 500 هزار تومان رسید. سکه‌های گرمی نیز در آخرین معاملات شش میلیون و 200 هزار تومان معامله شد که نسبت به شش میلیون و 700 هزار تومان اوج، 500 هزار تومان ارزان‌ شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: هر مثقال طلا 17 عیار که در اوج (روز یکشنبه) تا 13 میلیون تومان هم پیش رفته بود، در آخرین معاملات دیروز، 10 میلیون و 850 مبنای معاملات بود که کاهش دو میلیون و 150 هزار تومانی داشته است. هر گرم طلای 18 عیار نیز با کاهش 520 هزار تومانی به‌ازای هر گرم به دو میلیون و 500 هزار تومان رسید. طلای 18 عیار مرز سه میلیون را هم رد کرده بود و سه میلیون و 20 هزار تومان را هم دید. در حال حاضر هر اونس طلا 1832 دلار را ثبت کرده است.
وی در رابطه با حباب سکه نیز گفت: حباب سکه نیز از شش میلیون و 500 هزار تومان رسیده اکنون در محدوده پنج میلیون و 70 هزار تومان قرار دارد.


نظرات شما
آگهی ها
بنر شاخص بازار 1
قالی شویی پایدار
بنر شاخص بازار 2
بنر شاخص بازار 3

آخرین اخبار